Marka Takıntısı

Marka takıntısı, Çocuklar ve özellikle gençlerde takıntılı şekilde görülen markalı ürün alma davranışının altında yatan sebep o markanın imajı, yaratacağı etki, marka ile bütünleşerek kendini daha değerli ve önemli hissetme olgularıdır. Kimlik karmaşası içinde olan gençlerin bazıları markalı eşyaları kullanmanın ekonomik durumunun bir göstergesi ve prestij vesilesi olduğunu düşünmektedir.

Peki çocuklarda marka takıntısı ve önlemenin yolları nelerdir? Sizin için sıraladık;

Aileler çocuklarıyla iletişime geçmeli ve marka merakının şekil konusunda aşırıya gitmek olduğu anlatılmalıdır

Anne baba bu konuda çocuklara rol – model olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, çocuklar anne ve babalarını taklit ederek büyürler.

Anne ve baba her bireye değer, önem ve saygı göstermeli; çocuğun öz saygısının, benlik değerinin, kendine olan güveninin sağlıklı bir şekilde oluşması için çabalamalıdır.

Çocuklara para olgusu küçük yaşlardan itibaren öğretilmelidir.

Çocuklara her kültürden, sınıftan arkadaş edinebileceği ortamlar yaratılmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.