Okul Günleri Beslenme Düzeni Nasıl Olmalı?

Özellikle çalışan Pozitif Anneler için çocuklarının okul günleri beslenme düzenlerini ayarlamak oldukça güç olabilmektedir. Fakat unutulmamalıdır ki; çocukların küçük yaşlarda edindiği sağlıklı beslenme alışkanlığı hem sağlıklı bir gelişim için hem de yetişkin bireyler olduklarında sağlıklı bir hayat için son derece önemlidir.

Peki çocukların dengeli ve düzenli beslenmesini sağlamak için neler yapabilirsiniz?

Her Sabah Çocuğunuzun Kahvaltı Yapmasını Sağlayın

Okul başarısının artmasında en büyük etkiye sahip olan öğün kahvaltıdır. Kahvaltıda kaliteli protein kaynağı olarak yumurta her gün olmalıdır. Yumurta ile birlikte peynir ve tam buğday veya çavdar ekmeği bulunmalıdır. Domates, salatalık, maydanoz, yeşil biber, kırmızı biber de çocuğunuzun iştahına göre zaman zaman ilave edilebilir.

Çocuğunuzla Birlikte Kahvaltı Yapın

Çocuklarla birlikte ebeveynlerin de kahvaltı yapmaları, hem günü daha enerjik geçirmelerini sağlar hem de çocuklarda kahvaltı bilincini geliştirir.

Beslenme Çantası Hazırlayın

Anne ve babaların çocukların okul kantinlerine yönelmelerini engellemek amacıyla yanlarına ara öğün olarak süt, meyve, kuruyemiş vermesi oldukça sağlıklı bir alternatif olacaktır.

Okulda Çıkan Yemekleri Takip Edin

Çocuğunuz öğle yemeğini okulda yiyorsa hangi yiyeceklerle beslendiğini öğrenmelisiniz.

Akşam Yemeklerini Ailece Yiyin

Akşam yemeklerini ailece yemeye özen gösterin. Sofrada etli sebze yemekleri bulundurun. Böylece hem sebzeden kaliteli karbonhidrat ve lif almasını sağlarsınız hem de et ile protein ihtiyacını tamamlarsınız. Ayrıca sofrada aynı yemekleri yiyor olmanız yine çocuğunuzun bilinçaltına sağlıklı beslenme mesajı vermenize yardımcı olur.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.