Çocuklarda Sağlıklı Boy Uzaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarının boylarının uzun olması çoğu Pozitif Anne için olmazsa olmazlardan. En akıllı çocuk, en sağlıklı çocuk, en uzun çocuk gibi içinde -en’leri içeren dilekler, ailelerin en büyük isteklerinden.

Peki genetik nedenlerin dışında, çocukların boy uzamasına katkı yapabilmek için neler yapabilirsiniz? Sizin için açıkladık;

1- En önemli besin kaynağı süttür. Çocuğunuz doğduktan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile, 6 ay sonrasında ise ek mamalarla birlikte, en az 1 sene anne sütüyle beslenmek, uzun boylu bir çocuk için ilk şarttır. 2 yaşından sonra ise günde en az 2 bardak süt içilmesi önerilir. Sütün boy uzamasını daha fazla desteklemesi için, gece yatmadan 1 saat önce içilmesi daha faydalıdır.

2- Kemiklere için D vitamini büyük önem taşır. Bu sebepten dolayı, özellikle yaz aylarında çocuklarınızın açık alanlarda oynamasına izin verin.

3- Kesinlikle GDO’lu ya da kimyasal içeren besinleri mutfağınızda barındırmayın. Mümkün olduğu kadar organik besinlere yönelin. Düzenli beslenmeyi alışkanlık haline getirtin.

4- Çinko içeriği yüksek besinler, vücuttaki kalsiyum emilimini düşürebilir. Bu nedenle dengeli beslenmeye önem verin.

5- Çocuğunuza spor yapma alışkanlığı kazandırın. Küçük yaşlardan itibaren sevdiği bir spor dalına, amatör olarak başlamasına olanak sağlayın.

6- Brokoli, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden başka boy uzamasına da katkı sağlayan bol mineralli bir besindir. Çocuklarınıza brokoliyi sevdirin.

7- Susam, içeriğinde bol miktarda kalsiyum barındırır. Fakat yağ oranı çok fazla olduğu için sık sık tüketilmemelidir.

8- Soya fasulyesi de kalsiyum açısından zengindir. Bu besini yemeklerinizden ihmal etmeyin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.