Çocuklarda Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı

Çocuklar için ergenlik çağı bitene kadar büyüme ve gelişme devam etmekte olduğundan, onlara sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmak ilerki yaşlarında yaşanabilecek; obezite, kalp rahatsızlıkları, karaciğer rahatsızlıkları gibi hastalıkları önlemek açısından son derece önemlidir.

Peki çocuklara nasıl sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılır? Sizin için sıraladık;

Cips, şeker ve asitli içecekler, renkli paketleri ve tatlarından dolayı çocukların en çok ilgisini çeken yiyeceklerdendir. Fakat aynı zamanda yukarıda saydığımız hastalıkların da başlıca sebeplerindendir. Mümkün olduğunca çocuklarınızın bu yiyeceklere karşı isteklerine ”Hayır” diyebilin ve onlara zararlarını anlayabilecekleri dilden anlatın.

Sabah kahvaltısı günün olmazsa olmaz öğünüdür. Kahvaltılarınızdan; en az iki çeşit peyniri, balı, yumurtayı ve sütü eksik etmeyin.

Okul kantinlerinden beslenmemeleri için önlem alın. Her sabah okula gitmeden öğle aralarında yiyebilecekleri sağlıklı ve lezzetli sandviçler hazırlayın.

Ara-öğün alışkanlığı kazandırın. Bu öğünler taze meyve, sütlü tatlı ya da kuru meyve gibi gıdalar olsun.

Fast-food ürünlerini mümkünse hiç tattırmamaya çabalayın. Zararları hakkında konuşun ve ara sıra kendiniz evinizde sağlıklı hamburgerler hazırlayın.

Ara ara yemekleri birlikte yapmaya çalışın. İçinde kendi emeğinin bulunduğu bir yemeği severek yiyecektir.

Unutulmamalıdır ki; en önemlisi sağlıklı beslenme alışkanlıklarınızla siz ona örnek olun.