Çocuklarda Saygı

Her insanın olması gerektiği gibi çocukların da daha büyüme ve gelişme çağlarında farklılıklara saygı duyarak yetişmesi, ileride evrensel ve çağdaş bir insan olması açısından son derece önemlidir. Çağımızda küçük çocuklar için bile, farklı farklı insanlarla tanışmak, farklı kültürden birçok türe ulaşmak, başka dine ya da başka ten rengine sahip insanlarla muhatap olmak artık olağan bir şey haline geldi. Unutulmamalıdır ki; her çocuğun eğitimi okullarda değil aile içinde başlar. Çocuklar aile içinde öğrendiği bilgilerle okullarda kendilerine bir kişilik belirler.

Peki çocuklarda saygı kavramı için neler yapılabilir? Sizin için açıkladık;

1- Öncelikle çocuklarınıza siz model olmalısınız. ”Lütfen”, ”Teşekkür ederim” gibi rica kelimeleri, yemeklerden sonra ”Afiyet olsun”, ”Eline sağlık” gibi terimleri ev içinde bol bol ve yerinde kullanmaya özen gösterin. Bu çocuğunuzun iletişimde olduğu insanlara karşı tavrının kibar ve nazik olması gerektiğini öğretir.

2- Çocuğunuza saygılı olduğunuzu belli edin. Bir insanın yaşı ne olursa olsun, etrafına saygılı olabilmesi için öncelikle kendisine saygı gösterilmesi ihtiyacını hisseder.

3- Bir takım cezalarla korku oluşturup, çocuğunuzun size saygılı davranmalarını sağlayacağınızı düşünmeyin. Bu yöntemle çocuğunuz da dışarıya karşı zorla saygı oluşturmaya çalışacaktır.

4- Çocuğunuzu asla bir kıyaslamanın içine koymayın.

5- Çocuğunuzun bir konuya başka açılardan da bakabilmesini sağlamak için, ”Sen olsan ne yapardın?”, ”Sen olsan ne hissederdin?” tarzı sorular sorun.

6- Çocuğunuzun kendi farklılıklarına da saygılı olması gerektiğini unutmayın. Böylece başkalarının farklılıklarına da saygı duyabilir.

7- Farklı kültürlerle ilgili çocuğunuzla sohbet edin. Mümkünse erken yaşlarda yurtdışında geziler düzenleyin.