Çocuklarda Sınav Kaygılarını Azaltmanın 10 Yolu

Lise sınavlarının gerçekleştiği bu dönemde çocuklarınızı sınav stresinden uzak tutmanız için bilmeniz gereken 10 kuralı sizin için sıraladık;

Bağımsız Bir Birey Olduğunu Unutmayın

Çocuğunuzun isim yapmış bir okula girip, orayı en yüksek puanlarla bitirmesini istiyor olabilirsiniz. Ancak sizin hayallerinizdeki mesleğe doğru yol almak onun isteği olmayabilir. O nedenle çocuğunuzun sizden, sizin ideal ve fikirlerinizden bağımsız bir birey olduğunu unutmayın. Süreç boyunca kuracağınız sağlıklı, çocuğunuzu tanımaya, isteklerini, planlarını anlamaya yönelik bir iletişim oluşturmak en doğrusudur.

”İnsanlar ne der?” Diye Düşüncesine Kapılmayın

Sınav sonuçlarının yarış haline gelmesi sırf çocuklar arasında değil, ebeveynler arasında da bir üstünlük göstergesi halini almış durumdadır. Bu yüzden notları birbiriyle kıyaslanan çocuğunuz sizin diğer çocukların ebeveynleriyle olan kıyaslamalarınızdan çok etkilenebilir

Hayatı Sırf Sınavdan İbaret Görmeyin

Sınav kaygısının dışında yaşı itibariyle çocuğunuzun üstesinden gelmeye çalıştığı birçok çelişkisi mevcuttur. Onun hayatının sırf sınavdan ibaret olmadığının farkında olun ve bunu çocuklara bu şekilde yansıtın.

Sınav Öncesi Ek Sorumluluklar Vermeyin

Sınav öncesi dönem kaygı ve stresin fazlasıyla yoğunlaştığı bir dönem olduğu için ek sorumluluklar çocuk için baş edilemez bir hal alır.

Onu Koşulsuz Sevdiğinizi Hissettirin

Okulda, evde ve arkadaş ortamında gündeminin tek odağı başarı olan çocuk, aksi gerçekleştiğinde kabul ve sevgi görmeyeceği korkusuna kapılabilir. Çocuklar için her zaman en önemli olan ailelerinin onlara duyduğu sevgi ve güveni hissetmeleri, bu duyguların başarı gibi herhangi bir şarta bağlı olmadığını bilmeleridir.

Beden Dilinize ve Ses Tonunuza Dikkat Edin

Çocuğa “Sonuç önemli değil, sen önemlisin” mesajı verilirken gerçekten bu hissedilmeden söyleniyorsa çocuk beden dili ve ses tonundan arkada yatan gerçek düşünce ve kaygıyı anlayacak, söylemle bedensel tepki farklı olduğundan daha çok kaygılanacaktır.

Hassas Olduğu Anlarda Duyarlı Olun

Çocuğunuz bunaldığında ve umutsuzluğa kapıldığında, tek sayfa kitap dahi görmek istemediği zamanlarda, kaygılarını tolere edemeyeceği kadar yoğunlaştığında duyarlı olun.

Kendi Hayatınızı da Olağan Akışında Devam Ettirin

Tıpkı çocuğunuz gibi sizin de sınav dışında bir hayatınızın olduğunu unutmayın ve hayatınıza olağan düzeninde devam edin.

Kendi Okul Yıllarınızı Düşünün

Okulda okuduğunuz zamanları, kendi ailenizin sağladığı fırsatları, sınav dönemlerinizde size dair tutumlarını düşünün.

Çocuğunuza Nasıl Ayağa Kalkılacağını Yani Başarısızlıklarından Ders Çıkarması Gerektiğini Öğretin!

Çocuğunuzun bu dönemdeki en büyük kaygı ve korkusu başarısızlıktır. Ona başarısızlığın da, diğer pozitif ve negatif tüm olgular gibi hayatın bir gerçeği olduğunu anlatın. Başarılı olmaktan ziyade başarılı olamadığı durumlarda nasıl tekrar ayağa kalkabileceğini yani dayanıklılığı öğretin.