Çocuklarda Tahıl Tüketiminin Önemi

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve gelişmeleri için dört ana besin grubunda yer alan yiyeceklerden önerilen miktarlarda tüketmeleri gerekmektedir. Bu besin grupları yumurta, kuru baklagil grubu, süt grubu, sebze, meyve grubu ve ekmek, tahıl grubu olarak sınıflandırılıyor.

Ana yemeklerde yeterli miktarda protein alımını sağlamak için et, tavuk veya balık, sebze yemekleri, süt ürünlerinden yoğurt, ayran ve tam tahıllardan oluşan dengeli tabaklar hazırlanabilir. Ara öğünlerde atıştırmalık olarak çocuklarınıza taze ve kuru meyve, süt, ayran, yoğurt, ceviz, fındık, badem veya ev yapımı tam tahıllı kek, tam tahıllı poğaça sunabilirsiniz.

Ekmek ve tahıl grubundan ise tam tahıllı ekmekler, bulgur, esmer pirinç, makarna gibi yiyecekler tercih edebilirsiniz.

Karbonhidrat açısından zengin olan tahıl ve tahıllı ürünleri temel enerji kaynaklarımız arasındadır. Tahılların içerisinde kalitesi en yüksek olan pirinç, en düşük olanı ise mısır proteinidir. Bu nedenle bebek beslenmesinde tahıl kaynağı olarak hem protein kalitesinin yüksek hem de sindiriminin kolay olmasından dolayı pirinç önerilmektedir. Tahıllı ürünler vitamin, mineral, posa açısından oldukça zengindir ve özellikle B grubu vitaminleri, E vitamini, demir, çinko, potasyum, bakır, selenyum açısından zengindirler.