Çocuklarda Televizyon Bağımlılığı

Son yıllarda çocuklarda televizyon bağımlılığı son derece arttı. Özellikle gelişen teknolojiyle birlikte çocuklara yönelik yayınların artması, televizyonların çok fazla dikkat çekici olması gibi nedenlerle çocukların televizyon ve diğer teknolojik eşyalara olan ilgisi normal karşılanmalıdır. Fakat televizyonun eğitici yönü olduğu kadar hastalık derecesinde bağımlılığı durumunda çocuklar üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Şiddete meyilli olma, zeka geriliği, tembellik, aktif öğrenmenin düşmesi, huzursuzluk, özgüven eksikliği, obezite ve cinsel olarak erken uyarılma gibi birçok olumsuzluğun nedeni, aşırı televizyon izlenimidir.

Peki çocuklarda televizyon bağımlılığı nasıl önlenir? 

Sizin için sıraladık;

1- Öncelik çocuğunuza siz örnek olmalısınız. Boş zamanının tümünü televizyon karşısında geçiren bir ailenin çocuğunun, televizyon bağımlısı olmaması kaçınılmazdır.

2- Çocuğunuzun ders çalışma, kitap okuma, oyun oynama gibi zamanlarında televizyon kapalı olsun.

3- Çocuğunuzda ödül olarak ya da oyalama aracı olarak asla televizyonu kullanmayın.

4- Mutlaka çocuğunuzun televizyon izleme saatlerini ve programlarını siz belirleyin. Bunlar genellikle çocuklar için eğitici çizgi film tarzı yayınlar olsun.

5- Çocuğunuzun uyuduğu odada televizyon bulundurmayın.

6- 3 yaşından önce çocuklarınızı televizyonla tanıştırmayın.

7- Kitap okumanın, sohbet etmenin, resim yapmanın ve müzik dinlemenin televizyondan daha değerli ve eğlendirici olduğunu çocuğunuza gösterin.

8- Çocuklarınıza fazla korumacı davranıp, onları evin içine hapsetmeyin. Oturduğunuz çevrenin güvenliğinden şüphe duymuyorsanız, çocuklarınızın dışarıda arkadaş edinip, sokakta oyun oynamasını destekleyin.

9- Ailecek tiyatro, sinema ya da spor aktiviteleri gibi etkinliklere sık sık katılmaya çalışın.

Çocuklar gelişim çağlarında taklit ederek büyürler. Aileleri kadar televizyonda gördüğü birçok karakteri taklit etmeye çalışabilirler. İyi, kötü, doğru, yanlış ayrımını daha tam yapamadıkları için televizyonda görülen kötü birçok karakter ve düşüncenin taklidi, çocuklarda kişilik bozukluklarına neden olabilir.