Çocukları Biberonla Besleme

Bebekler için en ideal ve en besleyici besin, anne sütüdür. İlk 6 ay sadece anne sütüyle, 6 ay sonrasında ise ek mamalarla birlikte bebeğiniz 2 yaşına gelinceye kadar anne sütüyle beslenmesi, onun bağışıklık ve diğer tüm sistemlerinin gelişimi için son derece önemlidir. Bebeğinizin biberonla tanışması için gereken en erken zaman, ilk 6 hafta sonrasıdır. Ancak bebeğin meme emmemesi ya da annenin sütünün bebeğe yetmemesi gibi durumlarda, erken zamanlardan itibaren biberonla beslenmesi gibi bir durum da oluşabilir.

İdeal biberon seçimi, biberon hijyeni ve sağlıklı bir mama hazırlamak da çoğu Pozitif Anne’nin aklında soru işaretleri oluşturabilir.

Peki bebekler için en sağlıklı biberonla beslenme şekli nasıl olmalıdır? Sizin için sıraladık;

Biberonu mutlaka önce kaynar suyla yıkayın ve dezenfekte edin. Maması ya da sütü içinde hazır, buzdolabında beklettiğiniz biberonları ılık suda bekletip ısınmasını sağlayın. Biberonu mutlaka en az 70 derecenin üstünde bir sıcaklıktaki suyla yıkayın.

Her zaman mamayı suya karıştırın. İlk mamayı koyup, üstüne su eklemeyin.

Biberonun üstünde belirtilen seviyeleri aşmamaya dikkat edin.

Biberondan sütün ya da mamanın nasıl aktığını her zaman kontrol edin. Saniyede bir veya iki damla akmalıdır.

Beslemeye başlamadan önce her seferinde biberonu çalkalayın.

2 saatten fazla beklettiğiniz süt içerikli mamaları ya da anne sütünüzü atın. Bebeğinizi onla beslemeyin.

Beslemeye başlamadan önce bebeğinizin nefes alıp verme düzenini kontrol edin. Rahat nefes alamıyorsa mutlaka burun temizliği yapın.

Bebekler biberonla beslenirken, emzirme sırasında yutulan havadan çok daha fazla hava yutarlar ve bu gaz sancılarını arttırabilir. Her beslenmeden yarım saat sonra gazını çıkarmasına yardımcı olun.

Biberonun emzik kısmında delik olmamasına dikkat edin.