Çocukların Evde Yalnız Kalması

Çocukları evde yalnız bırakmak birçok Pozitif Anne’nin en büyük endişelerinden biridir. Fakat bir çocuk için evde yalnız kalabilmek iyi bir tecrübe olacaktır. Kendine yemek hazırlama, anahtar taşıma, yatmadan önce elektronik eşyaları kapama gibi özgüvenini geliştirecek birçok etkeni tecrübe edinebilmesi için güzel bir olanak olmaktadır.

12 yaşından küçük çocukların evde yalnız kalmaları önerilmemektedir. Bazı çocuklar ise daha büyük yaşlarda olsalar dahi tek başına kalamayacak özellikleri taşıyabilmektedirler. Bu nedenle çocuğunuzun bu duruma hazır olup olmadığını siz değerlendirmelisiniz.

Çocuklarınızı evde yalnız bırakmadan önce kendinize şu soruları sormanızı öneririz;

1- Çocuğum yeterince olgun mu?

2- Evde tek başına kalacak kadar sakin bir karakterde mi?

3- Varsa kardeşine bakabilecek kadar sorumluluk sahibi mi?

4- Çocuğum komşularımızı yeterince tanıyor mu?

5- Ne kadar süre dışarda kalacağım ve herhangi bir acil durumda ne kadar sürede eve varabilirim?

Bu sorulara verdiğiniz cevaplara göre çocuğunuzun evde tek başına kalabileceğini düşünüyorsanız, şu adımları izlemelisiniz;

Telefon numaralarınızı bir kağıda yazın ve kaybolmayacak bir yere koyun. Çocuğunuza bunu bildirin.

Çocuğunuz sizi aradığında sesinizi duyacağına dair onu ikna edin.

Siz evde yokken kesinlikle zil çalsa dahi kapıyı açmamasını öğütleyin.

Yangın, deprem gibi durumlarda ne yapması gerektiğine dair anlaşılır bir konuşma yapın.

Siz evde yokken neler yapabileceği ve neler yapamayacağı konusunda net olarak anlaşın ve ondan kuralların dışına çıkmamasına dair söz alın.

Çamaşır suyu gibi kimyasalları, kibrit, çakmak gibi ateşli aletleri ve çekiç gibi yaralamaya yol açabilecek aletleri onların ulaşamayacağı bir yere kaldırın.

İnternetinize mutlaka aile koruması yaptırın.

Ona belirttiğiniz saatte evde olmaya çalışın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.