Okul Başarısını Etkileyen Konuşma Bozukluğu

Dil ve konuşma bozukluğu olan çocuklar genellikle ifade etmede ve anlamada güçlük çekerler, okumayı ve yazmayı zor öğrenirler, arkadaşlarıyla iletişim kurmaktan ve okula gitmekten kaçınırlar.

Peki çocukların okul başarasını etkileyen konuşma problemleri nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Artikülasyon Bozukluğu: Çocuğunuz kelimeleri yanlış telaffuz ederek konuşuyorsa telaffuz ettiği gibi yanlış yazar. Örneğin bir kelimeyi “r” sesini deforme ederek söylüyorsa o kelimeyi söylediği gibi de yazar. Robot yerine lobot diyorsa, lobot yazar ve sonra tekrar lobot okur. Artikülasyon sorunu ne kadar erken tespit edilirse o kadar hızlı ve kolay aşılabilir.

2- Gecikmiş Dil ve Konuşma: Çocuğun konuşması beklenenden çok geri ya da konuşma gelişimi açısından çok daha yavaşsa, o çocuğun konuşması gecikmiş konuşma olarak adlandırılır. Konuşma gecikmesi olan çocuklar öğretmenlerinin verdiği komutları anlayamaz, sorulara cevap veremez, okuduğunu tam olarak anlayamaz, arkadaşlarıyla iletişim kuramaz. Gecikmiş konuşma çocuğun akademik başarısını olumsuz etkiler ve içe kapanmasına neden olabilir.

3- Kekemelik: Kekemelik konuşma akıcılığını etkileyen bir bozukluktur, sözcüğün başında bir takılma, patlama veya ünlü seslerin uzatılmasıdır. Kekemelik çocuğun okul başarısında, arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde oldukça olumsuz etkiler bırakabilir. Çocuk yıllar içerisinde içe dönük, kendini yetersis hisseden bir birey haline gelebilir. Kekemelik sadece okul başarısını değil, mesleki başarı ve yaşam kalitesini de olumsuz etkiler.