Çocukların Yanında Tartışılmışsa, Sonrasında Ne Yapılmalıdır?

Bazen ebeveynler, aralarında yaşadıkları tartışmaları çocuklarının görmesini engelleyemez. Fakat çocuklar, hayatta zaman zaman uyuşmazlıkların olabileceğini ve bununla ilgili konuşulabileceğini de ailede içinde öğrenmelidir. Eğer çocukların yanında sık sık tartışılıyorsa; aile bireylerinin birbirlerine karşı gösterdikleri tavır, kullandıkları ses tonu, seçilen kelimeler ve tartışılan konuya dikkat edilmesi çok önemlidir.

Peki çocukların yanında tartışılmışsa, sonrasında ne yapılmalıdır? Sizin için hazırladık;

1- Olanları anlatın. Çocuklar özellikle eşinizle konuşmadığınız zamanki aralıklarda daha çok gerilirler ve kendilerini suçlarlar. Eşinizle aranızda olan tartışma nedenini onun anlayacağı bir dille anlatın. Bu en azından kendisini suçlamasını azaltacaktır.

2- O anki ruh halinizi anlatan cümleler kullanın. ”Şu an konuşmak istemiyorum.”, ”Kendimi iyi hissetmiyorum.”, ”İyi hissettiğim zaman tekrar bu konuyu konuşabiliriz.” şeklinde yönlendirmelerde bulunun.

3- “Bazen arkadaşlarınla tartışıp sonra barışabiliyorsun ya, aynısını da anne baba yaşayabilir. Biz de babanla / annenle bunu yaşıyoruz. Eminim sorunumuzu çözecek bir formül bulacağız.” tarzı bir açıklama onu rahatlatacaktır.

4- Eşinizile barışmanızı çocukların önünde gerçekleştirin.