Çocukların Yanında Tartıştıktan Sonra Yapılması Gerekenler

Bazen anneler ve babalar, aralarında yaşadıkları tartışmaları çocuklarının görmesini engelleyemez. Fakat çocuklar, hayatta zaman zaman uyuşmazlıkların olabileceğini ve bununla ilgili konuşulabileceğini de ailede içinde öğrenmelidir. Eğer çocuğun yanında tartışılıyorsa; aile bireylerinin birbirlerine karşı gösterdikleri tavır, kullandıkları ses tonu, seçilen kelimeler ve tartışılan konuya dikkat edilmesi çok önemlidir.

Peki çocukların yanında tartışılmışsa, sonrasında ne yapılmalıdır? Sizin için birkaç küçük tavsiye hazırladık;

1- Olanları anlatın. Çocuklar özellikle eşinizle konuşmadığınız zamanki aralıklarda daha çok gerilirler ve kendilerini suçlarlar. Eşinizle aranızda olan tartışma nedenini onun anlayacağı basit bir dille anlatın. Bu en azından kendisini suçlamasını azaltacaktır.

2- O anki ruh halinizi anlatan cümleler kullanın. ”Şu an konuşmak istemiyorum.”, ”Kendimi iyi hissetmiyorum.”, ”İyi hissettiğim zaman tekrar bu konuyu konuşabiliriz.” şeklinde yönlendirmelerde bulunun.

3- Eğer sizin tartışmanıza tanık olmuş ise; “Bazen arkadaşlarınla tartışıp sonra barışabiliyorsun ya, aynısını da anne baba yaşayabilir. Biz de babanla / annenle bunu yaşıyoruz. Eminim sorunumuzu çözecek bir formül bulacağız.” tarzı bir açıklama onu rahatlatacaktır.

4- Eğer sonra eşinizle barışmış iseniz buna tanık olmasını sağlayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.