Medikal Bir Yardım Almanızı Gerektirebilecek 11 Durum

Ebeveyn olduğunuzda belirli bir medikal bilgiyi doğal olarak edinebilirsiniz. Fakat hangi durumlarda doktora gidilip gidilmeyeceği çoğu zaman Pozitif Anneleri kararsızlığa sürükleyebilir. Kaç derece ateş, yüksek olarak sınıflandırılır? Ne tür bir mide ağrısı çocuğunuzun ortalamadan fazla mide virüsüne sahip olduğu anlamına gelir? Ve korkutucu bir şey olduğunda (diyelim ki çocuğunuz aniden bir arı kovanının içine daldı) önce doktorunuzu mu aramalı, yoksa direk acil servise mi gitmeli?

Çocuklarınız için medikal bir yardım almanızı gerektirebilecek 11 durumu, sizin için sıraladık;

1- Yüksek Ateş; 3 aylıktan küçük bebeklerde 38 dereceden fazla ateş, 3­6 aylık bebeklerde 38,5 dereceden fazla ateş ve 6 ay, 2 yaş arası çocuklarda 39,5 derece ateşli durumlarda doktora başvurmalısınız.

2- Uzun Süren Ateşlenme; Çocuğunuza; asetaminofen ya da ibrofen gibi ateş düşürücüler verdiyseniz ve çocuğun ateşi 4­6 saat içinde düşmemişse doktora başvurmalısınız. Bu, enfeksiyonun vücudun savaşamayacağı kadar güçlü olduğunun işareti olabilir ve doktorunuz sebebini bulmak için kesin bir muayene isteyebilir. Grip ya da soğuk algınlığı gibi ortak bir virüsten meydana gelmiş bir ateş genelde 5 günde geçer. Daha uzun süren bir ateşlenme(derecesi düşük olsa bile) antibiyotik tedavisi gerektiren bakteriyel bir zatürreden ortaya çıkmış olabilir.

3- Baş Ağrılı Ateşlenme; Çocuğunuzda, sert bir boyun veya baş ağrısı eşliğinde ateş, ya da kaşıntı yapan küçük kırmızı noktalar varsa mutlaka doktorunuzu arayın.

4- Daire Şeklinde Kızarıklıklar; Yuvarlak ve donuk görünen kızarıklıklar lyme hastalığına işaret olabilir. Eğer derinin altinda iğne ucu büyüklüğünde noktalar görüyorsanız hemen doktorunuza başvurun. Bunlar bir çok ciddi durumun işareti olabilir. Deride açıklanamayan yaygın kızarıklıklar bazı kan hastalıklarının belirtisi olabilir. Ek olarak, benekli bir kızarıklıklar alerjik bir reaksiyonun sonucunda da ortaya çıkmış olabilir. Eğer çocuğunuz nefes almakta zorlanıyorsa ve aşırı halsizse, uzman bir doktor tarafından derhal muayene edilmelidir.

5- Ani Mide Ağrısı; Eğer çocuğunuz, karnının sağ alt tarafında bir ağrıdan şikayet ediyorsa, ondan yukarı aşağı zıplamasını isteyin. Bu hareket ona acı veriyorsa bu apandistin bir belirtisi olabilir.

6- Kusmalı Baş Ağrısı; Sabah erken ortaya çıkan ya da onu gece geç vakitlerde uykusundan uyandıran ve kusma eşliğinde bir baş ağrısı migrenin işareti olabilir. Günümüzde migren, çoğu çocukta saptanabilen bir hastalıktır. Ancak sabah ya da gece yarısı baş ağrıları daha ciddi başka bir sorunun belirtisi de olabilir ve bu semptomlar çocuk doktoruna görünmek için yeterli sebeplerdir.

7- Deride Normal Olmayan Lekeler; Çocuğunuzun derisinde düzensiz şekilde, eğri sınırları olan, tek renkte olmayan ya da tümsekli bir leke fark ettiğinizde bunu doktorunuza bildirin. Tüm bunlar cilt kanserinin işareti olabilir.

8- Azalan İdrar; Kuru ağız ve dudaklar, azalan idrar, düz bıngıldak, kuru cilt ya da sıktığınızda toplanmış bir şekilde kalan deri, aşırı kusma ya da ishal, dehidrasyonla birleşiktir ve hızlı müdahale gerektirir. Çünkü dehidrasyon çocuklarda şoka sebep olabilir.

9- Şişik Yüz; Şişmiş dil, dudak ya da gözler özellikle kusma ve kaşıntıyla beraberse, bu ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi olabilir.

10- Düştükten Sonra Kusma; 6 aylıktan küçük bebeklerinizde, düştükten sonra kusma gibi belirti görülmüşse, bu ciddi bir nörolojik sorunun işareti olabilir. Mutlaka acil servise gitmelisiniz.

11- Aşırı Kanama; Çocuğunuzda çeşitli sebeplerden dolayı derin bir açık yara oluşmuşsa ve kan akışı, baskı yapmanıza rağmen 5 dakika içerisinde durmamışsa mutlaka doktora başvurmalısınız.