Çocuklarınız Okula Başlamadan Önce

Çocukların okula başlamadan önce, okul psikolojisine hazırlıklı olması, onların tüm hayatlarında başarılı olabilmesi için temel yapı taşlarından biridir. Okul öncesi anaokulana ve kreşe gitmiş çocukların, okula adaptasyon süreçleri daha hızlı sürer. Çünkü çocuklar okul öncesi eğitim döneminde, sorumluluk almayı, annesiz durmayı, arkadaş edinmeyi ve kurallara uymayı öğrenirler ve ilkokul derslerine başlangıç yapma şansını yakalarlar.

Peki çocukların okula başlamadan önce ailelerin yapması gerekenler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- İlk amacınız çocuğunuzun okul stresini yenmesine yardımcı olmanızdır. Okulun onun hayatında ne gibi bir önemi olacağı, yeni arkadaş edinmenin yararları, disiplin, sorumluluk alma gibi konular hakkında çocuklarınızla bol bol konuşun. İkna edici olduğunuzdan emin olun.

2- Artık onlara birey gibi davranmaya başlayın. Sofrayı kaldırmasına, odasını toplamasına, kendi içeceğini kendisinin koymasına izin verin.

3- Özellikle okul öncesi eğitim almamış çocuklarda, annesinden uzun süre ayrı kalacağı düşüncesi büyük kaygılar yaratabilir. Bu sebepten dolayı onunla rahatlatıcı konuşmalar yapmanız ve en önemlisi okula alışana kadar, eve her döndüğünde evde olmanız önem taşır.

4- Çocuklarınıza kendi okul maceralarınızı ve eğlenceli, komik hikayelerinizi anlatın.

5- Okul dönemi başlamadan, okuyacağı okulu beraber gezin ve keşfedin. Mümkünse öğretmeniyle önceden tanıştırın.

6- Çocukların okulda en çok endişeye düştüğü yerler tuvaletler ve servislerdir. Bu sebepten dolayı okul seçiminizi büyük bir titizlikle yapmalısınız.

7- Okulda karşılaşabileceği olumsuz durumlara karşı hazırlıklı olabilmesi açısından, kendinizden örnekler vererek bu durumları önceden tartışın.

8- Okul alışverişini beraber yapmaya özen gösterin. Sevdiği renklerde kalemler, silgiler alın.

9- Kitap ve defterlerini beraber kaplayın.

10- Asla başka çocuklarla karşılaştırmayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.