Çocuklarınıza Rutinler Oluşturun

Rutinler sadece bebeklikte değil çocukluk döneminde de gerekli hale gelmektedir. Düzen ve istikrar eksikliği çocuk yetiştirmede en büyük engellerden biri haline gelmiştir. Bebekler neyle karşılaşacaklarını bildiklerinde hem daha huzurlu hem de Pozitif Annelerin günlük tempoyu ayarlamaları daha mümkün hale geliyor.

Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için rutinler rahatlatıcıdır.

Tatilde, yatılı misafirlikte, yani ev dışı ortamlara çıkıldığında çocukta uyku, iştah, huzursuzluk gibi durumların ortaya çıkması bu sebeplerdendir. Çocuklar rutinleri, alışılmış şartları seviyor. Aniden değişen durumlarla karşılaştıklarında kaygılanabiliyor.

Beslenme, uyku ve ödev saatlerindeki rutinler ailenin günlük hayatını kolaylaştıyor. Anne-baba-çocuk üçgeninde iletişimin daha kaliteli gelişmesine yardımcı oluyor. Günlük yaşamda bir düzen olması çocukların endişelerini azaltıyor. Rutinler, okul öncesi çocuklarda huzur ve sakinlik konusunda yardımcı olurken, okul çağı çocuklarda ileriye dönük içsel disiplin ve organize olma becerilerini güçlendiren yardımcı bir etken olarak düşünülebilir.

Düzen, öğrenilen bir davranıştır. Ebeveynin öğrettiği ya da öğrenmesini beklediği tüm rutinlere çocuklar uyum sağlayamayabilir. Rutinlerin çerçevesini oluşturmak bu anlamda önemli. Çocuğun kendine ait, yönetebileceği alanının olmasına izin verilmeli, aşırı kısıtlayıcı olunmamalı. Kısıtlayıcı yaklaşımlar bir süre sonra aşırı agresif tepkilere veya pasif agresif olarak tanımlanan, yapması gerekenleri yavaşlatma ya da defalarca uyarı alacak şekilde yapma haline dönüşebilir. Bu inatlaşma aile içi ciddi sorunlara neden olabilir.