Çocuklara Terör Olayları Nasıl Açıklanmalıdır?

Çocuklarınızla terör hakkında nasıl konuşmanız gerektiğini sizin için sıraladık;

1- Küçük yaştaki çocuklarınızın rahatsız edici terör fotoğrafları görmelerine ve korkutucu yorumları dinlemelerine engel olun. Olaylarla ilgili haberleri çocuklarınızın işitmeyeceği şekilde dinleyin.

2- Eğer çocuğunuzu televizyondaki ya da gazetelerdeki rahatsız edici fotoğraflara bakarken bulursanız, sadece televizyonu kapatın ya da gazeteyi, fotoğrafları ortadan kaldırın. Dikkatini oyunlara yönlendirin.

3- Eğer çocuklarınız bu tip senaryolardan rahatsız oluyorsa, bu korkutucu sahneleri oyun yoluyla tekrar canlandırmalarını sağlayın. Oyun oynarken hikayenin basit olmasına ve sonunun mutlu, barışcıl bittiğine emin olun.

4- Daha büyük yaştaki çocuklar için ise öncelikli olarak çocuklarınızın olay hakkında ne bildiğini öğrenin. Çocuğunuzla konuşmaya başlamadan önce bu bilgiyi nereden duyduğunu ve bu konu hakkında ne hissettiğini öğrenin.

5- Basit ve doğal bir dil kullanın. Duygusallıktan kaçının. Çünkü çocuklar stresli ifadeleri hissetme konusunda hassastırlar ve sizin davranışınızı nasıl hissetmeleri gerektiğiyle ilgili bir ipucu olarak alırlar.

6- Eğer çocuğunuzun davranışlarında üzüntü veya endişe gibi durumlar görüyorsanız onlara kendilerini korumak için orada olduğunuzu gösterin. Rutinlerini yaşamaları gerektiğini vurgulayın, problemlerin çocuğunuzu etkilemeyeceğini gösterin.