Çocuklarınızda Sorumluluk Duygusunu Güçlendirin

Sorumluluk kelime anlamıyla, kişinin kendi davranışlarını veya kendi yetki alanına giren herhangi bir olayın sonuçlarını üstlenmesi anlamına gelir. Dolayısıyla, sorumluluk bilinci, başarılı ve mutlu bir hayat geçirilmesi için en önemli etkendir. Bu sebepten sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmek, ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli faktörlerden biridir. Aile içinde başlayan sorumluluk gelişimi, çocukların sosyalleşmesi ile birlikte girilen tüm ortamlarda devam eder.

Peki çocuklarda sorumluluk bilincini nasıl geliştirebilirsiniz? Sizin için sıraladık;

– Ona inandığınızı ve güvendiğinizi hissettirin.

– Çocuğun iyi yaptığı işleri takdir edin.

– Sorumluluk alması karşılığında asla bir şey teklif etmeyin. Sorumluluğu pazarlık haline getirmeyin.

– Çocukların yaptıkları işlerde çoğunlukla aile bireylerini taklit ettiklerini ve benimsediklerini unutmayın.

– Koyduğunuz yasaklar mümkün olduğunca az olsun.

– Kendi başlarına sağlıklı ve etkili karar verme imkanını sağlayın.

– Size yardım etmek veya kendi başına iş yapmak için gösterdiği belirtileri gözden kaçırmayın ve bu teşebbüsleri teşvik edin.

– Ceza vermekten çok, teşvik edin.

– Ara ara kendi yaptığınız hataları onlara anlatın. Herkesin hayatta hata yapabileceği farkındalığını oluşturun.

– Çocuğunuzun kapasitesinin farkında olun. Ondan yapamayacağı ya da kabiliyetinin hiç olmadığı şeyler yapmasını beklemeyin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.