Çocuklarınızda Stresi Azaltmanın Yolları

Yıl sonu sınav dönemi yaklaştıkça, çocuklarda stres oldukça yoğun bir duygu olarak yaşanabilir. Çoğu başarısızlık, bilgi eksikliği ve tembellikten çok, stresten dolayı meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı Pozitif Annelere, çocuklarının başarılı olabilmesi için gerekli şartları oluşturmakta büyük görevler düşer.

Evde ders çalışmak için gerekli kuralları belirlerken, çocuğunuzun karakterini ve çalışabilme kapasitesini iyi bilmeniz önemli bir etkendir. Unutulmamalıdır ki; çalışma verimi, masa başında geçirilen saatlerle ölçülemez ve verimi etkileyen başlıca faktör, strestir.

Peki çocuklarınıza sınav stresini yenmesi konusunda nasıl yardımcı olabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1- Çalışma saatlerinde çocuklarınıza ‘’ders yemekleri’’ adı altında çeşitli aperatif yiyecekler hazırlayın. Mümkün olduğunca çocuklarınızın istekleri doğrultunsa olsun.

2- Sürekli ders çalışması gerektiği konusunda çocuğunuzu uyarmayın. Sorumluluğunun bilincinde olan bir çocuğa tekrar tekrar sınavlarını hatırlatmanız, onlarda stresten başka bir şeye yol açmaz.

3- Günümüzün şartlarının, sizin öğrencilik zamanlarından farklı olduğunu her zaman aklınızda bulundurun ve çocuklarınızı kendi zamanınıza göre karşılaştırmayın.

4- Ders arası vermesi gerektiği zamanları onlara hatırlatın. 30 – 35 dakikada bir en azından bir su içme molası vermesi gerektiğini söyleyin.

5- Her çalışmanın sonunda, kendisi için ‘’bugün ne çalıştım’’ analizi yapmasını isteyin ve az da çalışmış olsa, bunun ne kadar faydası olabileceği konusunda tartışın.

6- Sizin ona karşı olan sevginizin, akademik başarılarla sınırlı olmadığını ona gösterin.

7- Asla kardeşlerinin ya da başka çocukların başarılarıyla onun başarısını karşılaştırmayın. Çocuklarınızında özgüven eksikliği oluşturacak davranışlardan her zaman kaçının.