Çocuklarınızı Obeziteden Korumanın 10 Yolu

Obezite; gittikçe daha çok genç insanı etklimeye başlayan kronik bir rahatsızlıktır. Sadece Amerika nüfusunun yarısından fazlası obez ve aşırı kiloludur. Obezite, diyabet, eklem ağrıları, kalp rahatsızlıkları gibi ciddi sorunları beraberinde getirebilir.

Peki çocuklarınızı obeziteden nasıl koruyabilirsiniz? 10 öneriyi sizin için sıraladık;

1- Çocuklarınızı fast-food dediğimiz, hamburger, pizza gibi ürünlerden uzak tutun. Aşırı kalori içeren fast-foodlar ilerde ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

2- Çocuklarınızı daha küçük yaşlardayken spora başlatın. Çocuğunuz yaktığından daha fazla kalori tüketirse, bu vücudunda yağ birikimine neden olup, obeziteye yol açabilir.

3- Çocuklarınızın sağlıklı beslenmesini ve düzenli uyumasını sağlayın.

4- Tiroid bezlerini kontol ettirmeyi unutmayın. Tiroid bezlerindeki rahatsızlıklar obeziteye neden olabilir.

5- Çocuğunuzu stresten uzak tutmaya çalışın.

6- Şekerli ve gazlı içecekler yerine, su, ayran ve süt içmesini sağlayın.

7- Düzenli öğünler halinde yemek yeme alışkanlığı kazandırın.

8- Yemekleri iyice çiğneyerek yutmayı alışkanlık haline getirmesine çabalayın.

9- Bol su içtiğinden emin olun.

10- Televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği zamanı kısıtlayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.