Çocuklarınızın Arkadaş Edinmelerini Sağlayın

Özellikle teknolojinin çılgın şeyler ürettiği günümüz çağında arkadaş edinememe ve asosyellik büyük bir sorun haline gelmiştir. Teknoloji ve eve kapanıklık çocuklarınızın gerçek sosyal hayatta dışlanmasına ve ezilmesine sebep olabilir.

Çocuğunuzun sosyal çevresi oluşmuyor ve arkadaşları tarafından dışlanıyorsa, aşağıdaki adımları izlemeniz faydalı olabilir.

1- Onu dinleyin ve neden dışlandığını anlamaya çalışın. Daha sonra gruba girebilme yolları üretin.

2- Kesinlikle diğer çocukların anne babalarıyla konuşmayın.

3- Ona destek olun ve başınızdan geçen buna benzer bir olayı (gerekirse hikaye yaratın) anlatın. Çeşitli çözümler ürettiğinizi ve uyguladığınızı söyleyin.

4- “Boş ver onları. Takma kafana” tarzı yaklaşımlar yerine onlarla beraber olması gereken yolları üretmesini isteyin.

5- Gruba dahil olmak adına arkadaşlarının giymek istediği giysileri giymek istemesi, eşyalarından almak istediklerini kabul edin. Ancak sürekli bunu vurgulamayın. Onun tercihlerinin de önemli olduğunu anlatın.

6- Çocuğunuzdan yaşadığı bu durumu anlatan bir resim çizmesini isteyin. Çizdiği bu resimleri duygu durumlarına uygun renklerde boyaması konusunda teşvik edin. Daha sonra resmini anlatmasını isteyin. Bu sayede olumsuz ve saldırgan duygusunu boşaltmış olur ve sakinleşir.

7- Etrafında arkadaşları tarafından dışlanan çocuk var ise onun arkadaşları arasına girebilmek için neler yaptığını izleyip, sonra size gelip anlatmasını isteyin.

8- Özgüven çok önemli. Bu konuda bol bol kitap okuyun.

9- Arkadaşları hakkında olumsuz cümleler kurmayın.

10- Unutmayın ki bazı çocuklar sakin, kısmen içe dönüktür. Yalnız başınayken daha üretken olan çocuklarda zorlama yapılmamalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.