Çocuklarınızın IQ Gelişimine Katkıda Bulunun

Yeni doğan bir bebeğin IQ gelişimine yardımcı olmanın en iyi yolu ona eğlence ve oyunla yaklaşmaktır. Tabii ki şefkat ve sevgi de işe dahil olmalıdır.

Genetik ve çevresel faktörlerin karışımı çocuğunuzun IQ’sünü belirlemeye yardımcı olurken, en önemli etki sizin kontrol ettiğiniz şeydir, yani bebeğinize gösterdiğiniz ilginin kalitesidir. Bebeğinizi sevmek ve onu eğitmek optimal zekası için çok önemlidir. Beyin geliştirici aktivitelerle çocuğunuzun ilgisini çekmekte en az bunun kadar önemlidir.

Aşağıda sizin için listelediklerimizi takip ederek IQ gelişimi çalışmalarını hem kendiniz hem çocuğunuz için eğlenceli bir hale getirebilirsiniz.

 

1- Onunla konuşun;

Çocukların bebekken duydukları kelime sayısıyla sözel IQ’su arasında bir bağlantı vardır. Siz onunla ne kadar konuşursanız kelime haznesi o kadar gelişecektir. Konularınızı basit tutun, çünkü bebekler somut terimlerle düşünür. Mesela gelecek tatil planınız yerine oyuncak kamyonu ya da battaniyesi hakkında konuşun. Eğer sizinle iletişim kurmaya kalkışıyorsa konuyu detaylandırarak üzerinde durun(A­a biberonunu mu istiyorsun? Demek bu biberonu istiyorsun gibi).

2- Kitap okuma alışkanlığı kazandırın;

Beraber kitap okumak çocuğunuzla duygusal bağ oluşturmada size yardımcı olmakla kalmayıp, onun öğrenmesini de sağlar. Yaptığınız okuma seanslarıyla beraber sayfalardaki harfler ve kelimeler, soldan sağa doğru okuma gibi okuma yazmanın temellerini kavramaya başlamalarına yardımcı olur. Kitabın sonuna geldiğinizde, yeniden okuma sabrını gösterin. Her yaptığınızda, bebeğiniz hafıza yeteneğini geliştirir ve bir sonraki sayfada ne olacağını tahmin etmesi onu neşelendirir.

3- İşaret dilini kullanın;

Bebeğiniz konuşmadan önce onunla işaret dilini kullanarak iletişim kurun. Bu şekilde onun zeka gelişimine katkıda bulunacaksınız. Bilimsel veriler, işaret dilinin IQ ve dil gelişiminde pozitif etkisi olduğunu gösterir. California Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre, 20’ye yakın işaret öğrenen bebekler daha erken konuşuyor ve öğrenmeyenlere göre daha yüksek IQ değerlerine sahip oluyor.

4- Anne sütünü asla ihmal etmeyin!;

Bebekken anne sütüyle beslenmiş çocuklar, mamayla beslenmiş akranlarına göre daha sağlıklı fiziksel ve beyinsel gelişime sahip oluyorlar.

5- Kendi vaktini kendi istekleriyle geçirmesine izin verin;

Eğer oyuncakları uyanır uyanmaz bebeğinizin burnuna doğru sallarsanız, zeka gücünü arttırmadan önce onu yoracaksınız ve akademik hayatı için çok önemli olan dikkat süresini geliştirmesine kesinlikle yardımcı olmayacaksınız.

6- Çocuklarınıza bol bol sarılın;

Bebeğiniz onun ihtiyaçlarını güvenilir ve sevgi dolu bir yoldan karşıladığınızı anlayamadığında, her defasında bunu kendi başına keşfetme yolculuğuna çıkmak zorunda kalacak. Bu sebepten dolayı onlara bol bol sarılın ve mümkün olduğunca göz teması kurmaya çalışın. Çocukları konuşmayı ögrenmeye motive eden tek şey başkalarıyla iletişim kurmayı istemeleridir.