Çocuklarınızın Liderlik Özelliklerini Geliştirin

Lider çocuk hemen farkedilir. Arkadaş gruplarını idare eden, diğer çocuklara görev verip, yapılmasını isteyen, herkesi etki altına almaya çalışan çocuklardır. Ancak liderlik kavramının güçlü ve baskılayıcı anlamla karıştırılmaması gerekir. Liderler taklit edilir, fikir danışılır, öğüt alınır, öğretmen ona lider gibi davranır, arkadaşları onu grup temsilcisi seçer. Sadece davranış tarzı ile değil etrafındaki insanların davranışlarıyla farkedilir. Sevgi ve saygıya dayalı bir iletişim şekli vardır.

Peki çocuğunuzun liderlik özelliklerini nasıl geliştirebilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1. Her çocuk liderlik vasfıyla doğmaz. Kimisi erken yaşta kendisini gösterir, kimisi iş hayatına atılınca. Önemli olan liderlik vasfı olan çocukların bu özelliklerini geliştirici yollar bulmaktır.

2. Çocuğunuza liderliğin ne olduğunu anlatın. Ancak yaş ve gelişim özelliklerinden dolayı kelime haznelerinin sınırlılıklarından dolayı ona hayatındaki yaşantılarından örnek verin. Örneğin bir çizgi film yada masal kahramının davranışlarını, etrafında yarattığı izlenimi ifade etmeye çalışın.

3. Yaşantınızdaki ünlü liderlerden bahsedin. Atatürk en belirgin ve çocuklarda iz bırakan bir liderdir. Onun hayatından kesitler izletin. Resimlerini gösterin, kitaplardan yaşanmış hikayelerini anlatın. Donanımından ve yaptıklarından, şahsiyetinden, kararlılık, hedefe odaklanma, doğruluk, dürüstlük, soğukkanlılık ve sabırlı olması gibi daha birçok temel sosyal becerilerini anlatın.

4. Ortaya bir sorun atın. Kaybetmekte olan bir takımın antrenörüsün. Takımı sen yönetiyorsun. Onlara nasıl bir konuşma yaparsın ki tekrar kazanmaları için istekli olmalarını sağlarsın?. Bu tarz oyunlar hem keyifli hemde çocuğun empati yeteneğini arttırarak, karar verme becerilerini geliştirir.

5. Hayal gücünüzü kullanarak lider olmadan nasıl karmaşalar çıkabileceğini gösterin. Örneğin okulu müdür yönetmeseydi ne tarz sorunlar çıkabileceğini düşünmesini isteyin.

6. Okulun kulüp çalışmalarında aktif görevlere seçilmek istediğinini belirtmesini ve gidip öğretmeniyle konuşmasını isteyin. Cesaretlendirin.

7. Evinizde yapacağınız değişikliklerde, ailece verilmesi gerekli önemli kararlarda söz hakkı tanıyın. Cevabını mutlaka dikkate alın.

8. Değişik ve yeni projeler üretip okul, aile ya da arkadaş çevresinde uygulamasını sağlayın. Bu bir doğum günü partisi, huzur evi ziyareti ya da bir yarışma düzenleme gibi olabilir.