Çocuklarla Konuşurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuklarınıza farkında olmadan, onları üzüntüye sokacak ve canlarını sıkacak ya da motive ve tebrik etmek isterken tam tersini yaptığınız cümleler kullanıyor olabilirsiniz. Niyetiniz iyi bile olsa, çocuklarınızın nasıl algılayabileceğini bilmediğiniz cümleler onlara iyilikten çok kötülük yapabilir.

Peki çocukların yanlış algılayabileceği cümleler nelerdir? Sizin için araştırdık;

– ”Daha iyisini yapabilirsin” Bu cümle onu motive etmek yerine, yaptığını beğenmediğinizi sanıp onu demotive edebilir. ”Tebrikler!” veya ”İyi iş çıkarmışsın” gibi tebrikler kullanın.

– ”Benim çocuğum sebze yemeyi sevmez” gibi cümleleri çocuklarınızın yanında kullanırsanız, bu onların hayatları boyunca sebze yemeği yememesine sebep olabilir.

– ”Sen bunu sürekli yapıyorsun” gibi olumsuz cümleler onların yapmaması gereken davranışlar için bir etiket görevi görür ve bu davranışları bırakmasını zorlaştırır. Olumsuz cümleler yerine yapıcı cümleler kurun.

– ”Kardeşini biraz örnek al” gibi kıyas cümleleri kardeşiyle ya da karşılaştırdığınız çocukla arasında rekabet duygusu yaratır.

– ”Bu işi en iyi sen yapıyorsun” gibi cümleler onu şımarıklığa sürükleyebilir ya da tam tersi başka bir işe başlamak için korku verebilir. Çünkü çocukta her işi en iyi onun yapması gerektiği algısı oluşturur. Daha başka motive edici cümleler yeterli olacaktır.

– ”Ağlamak sana hiç yakışmıyor” cümlesi ağladığı olayın olumsuzluğunu pekiştirir.

– ”Git başımdan” , ”Defol” , ”Sakın ağlama” , ”Geliyor bak tokat” gibi ifadeler çocuklara en büyük zararları veren cümlelerdir. Çocukların özgüvenleri için bir yıkım olabilir.