Çocuklarla Seyahat Etmeyi Kolaylaştırmanın Yolları

Çocuklu bir aile olarak, seyahat ayarlamadan önce destinasyon ve otel seçimlerinizi yaparken dikkatli olmalısınız. Çocuğunuzun da tatilden en az sizin kadar keyif alması önemlidir. Bu nedenle gideceğiniz şehri belirlemeden önce o şehrin çocukların ilgisini çekecek niteliklere sahip olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Şüphesiz otel seçimi de oldukça önemlidir; gideceğiniz otelin düzgün oyun alanlarına sahip olmasına dikkat edebilirsiniz.

Peki çocuklarla seyahat etmeyi nasıl kolay bir hale getirebilirsiniz?

1- Yeni bir ülkeye ya da şehre gitmek, güvenli evlerinden çıkmaya alışık olmayan çocuklar için zorlayıcı bir deneyim olabilmektedir. Bu yüzden tatil öncesinde çocuğunuzla konuşun ve onu tatile hazırlayın. Nereye gideceğinizi, nasıl ya da hangi ulaşım aracıyla gideceğinizi ve gideceğiniz yerde hangi eğlenceli aktivitelerle karşılaşacaklarını anlatarak onları motive edebilirsiniz. Hatta uçak yolculuğu ya da gidilecek şehirlerin fotoğraflarını da göstererek, güvensizlik hissine ya da herhangi bir korkuya kapılmalarını engelleyebilirsiniz.

2- Çocuğunuzun en sevdiği oyuncaklardan birkaçını çantanıza atın ve seyahat boyunca yanınızda taşıyın. Ama hangi oyuncakları yanında istediğini önce ona sorun.

3- Havaalanları çocuklar için heyecan verici yerlerdir. Dönen bantlar, bagajların taşındığı el arabaları, yanıp sönen tabelalar, farklı kültürlerden insanlar, güvenlik noktaları, pistler ve en dikkat çekicisi, inip kalkan uçaklar. Bu nedenle online check-in yapın, havaalanına her zamankinden biraz erken gidin ve çocuklarınızın bu heyecan verici dünyayı keşfetmelerine olanak tanıyın.

4- Çocukların oturmaktan sıkıldığını ve onlardan saatler boyunca bir koltukta hareketsiz durmalarını bekleyemezsiniz. Bu nedenle uçak biletini alırken, koridor tarafındaki koltukları seçmeniz size büyük kolaylık sağlayacaktır. Böylelikle çocuklar istedikleri zaman kimseyi rahatsız etmeden kalkıp uçakta hareket edebilirler.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.