Damak Tadı ve Önemi

Bebekler dünyaya geldikten en erken 6 ay sonra ek gıda takviyesine başlanır ve damak tadı gelişmeye başlar. Bu aylardan sonra, özellikle de bebeklerin her çeşit besinden çeşitli vitaminleri almasını isteyen ebeveynler, farklı tadları bebeklerine yedirmeye çalışabilirler. Erken dönemde başlayan bu yanlış beslenme alışkanlığı, ileride obeziteyle savaşan, içe dönük, kronik rahatsızlığı olan çocuklara sebep olabilmektedir.

Çocuklardaki obezitenin en önemli sebepleri dengesiz ve düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamdır.

Çocuklara doğumdan itibaren öncelikle ilk 6 ay sadece anne sütü verdikten sonra düzenli yemek yeme alışkanlığının verilmesi ve doğru damak tadının geliştirilmesi gerekmektedir.

Yüksek kalorili besinler, yağda kızartma, hazır yiyecekler, öğün saatlerinin düzensiz olması, geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı, hızlı yemek yeme, şekerin fazla tüketimi ve televizyonun karşısında fazla zaman geçirmek obezitenin en önemli sebeplerindendir.

Bir çocuk tatlı tadı veren besinlerle ne kadar geç tanışırsa, tatlı besinleri isteme isteği o kadar azalır ve bunu alışkanlık haline getirir.

Fast food besinler yerine ev yemeği yemeye alışmış bir çocuğun damak tadı oluştuğu için fast food besinlere yönelimi daha az olur.

Yemek yeme alışkanlığı ve damak tadı, küçük yaşta oluşmaya başlar ve yaşam biçimiyle şekillenerek devam eder. Bu yüzden çocuklara küçük yaşta doğru beslenme alışkanlıkları ve doğru damak tadlarını edindirmek gereklidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.