Demir Eksikliği Anemisi

Demir eksikliği tüm yaş gruplarında özellikle 6-24 aylar arasındaki bebek ve çocuklarda kansızlığın en sık ve önemli nedenidir. Demir eksikliği anemisi; demir yönünden besinlerin tüketilmemesi, demir ihtiyacının gelişim çağında artmasına ve kan kaybına neden olan durumlara bağlı olarak oluşabilmektedir.

Kan, tüm vücut ağırlığının %8’ini oluşturmaktadır. Kırmızı kan hücrelerinin veya hemoglobinin yaş ve cinse göre normal değerlerinin altında olmasına kansızlık denmektedir. Hemoglobinin görevi, akciğerlerden tüm organlara oksijen taşımaktır. Anemideki sebebi ile organlara ihtiyacı kadar oksijeni taşınamamaktadır. İhtiyacı karşılanamayan organlar zamanla çökmeye başlayabilirler.

Demir eksikliği oranı %10 ile %50 arasındadır. Basit bir kan testi ile ortaya çıkmaktadır.

Peki anemiden korunmanın yolları nelerdir?

Hamilelikte beslenmeye dikkat edilmelidir.

Bebeğe ilk 6 ay sadece anne sütü verilmelidir.

Bebeklerde 6. aydan itibaren ek gıdalara da başlanmalıdır.

Aşırı inek sütü tüketiminden kaçınılmalıdır. 1 yaş altındaki bebeklere inek sütü verilmemelidir.

Çay ve kahve tüketiminden kaçınılmalıdır.

Bol C vitaminini tüketilmeli ve çocuklara tükettirilmelidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.