Diş Fırçalama Alışkanlığı Kazandırmanın 5 Yolu

Bebekleriniz 6-8 aylık olmuşsa ve ilk dişlerini çıkarmaya başlamışlarsa, onlar için ağız temizleme zamanı gelmiş demektir. Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce dişlerini ya da en azından çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, onların ağız sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Diş fırçası kullanımına ise çocuğunuz ortalama iki buçuk, üç yaşına geldiğinde ve arka dişlerinin çıkmasından sonra başlanması yerinde olacaktır. Okul öncesi çağlarda ise çocuklarınızın artık günde en az iki kere, kendi dişlerini kendilerinin fırçalaması ve bunu bir alışkanlık haline getirmesi gerekmektedir.

Peki çocuklarınıza diş fırçalamayı sevdirmek ve alışkanlık haline getirtmek için neler yapabilirsiniz ? İşte size tavsiyelerimiz;

1- Çocuğunuz dişlerini fırçalarken, ayrı bir diş fırçası ile siz de kendi dişlerinizi fırçalayabilirsiniz.

2- Birkaç tane ve renkli diş fırçaları alın. Her seferinde başka bir fırçayla dişini fırçalamasını isteyerek, onun diş fırçalama isteğini ve motivasyonunu arttırabilirsiniz.

3- Yaklaşık 2 dakikalık diş fırçalama yeterlidir. Bunu sağlamak için kum saati ya da elektronik saatler kullanabilirsiniz.

4- Diş fırçalama takvimi oluşturabilirsiniz. Her fırçalamayı takvime işaretlemek, onun diş fırçalamasını takip etmesini sağlayacaktır.

5- Diş fırçalamanın bir seçim değil, sağlığı için gereklilik olduğunu öğretebilirsiniz.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.