Diş Fırçalama Alışkanlığı

İnsan sağlığı açısından diş fırçalama büyük önem taşımaktadır. Birçok hastalık, diş temizliğinin eksikliğinden ya da yanlış diş fırçalama tekniklerinden kaynaklanır. Diş yapısı ve sağlığına zarar verecek abur-cuburların, asitli içeceklerin, aşırı şekerli yiyeceklerin tüketiminin yoğun olduğu günümüzde, Pozitif Annelerin çocukları için endişelerinden biri de diş fırçalama alışkanlığıdır.

Çocuklarınız sizi taklit ederek büyür. Bu sebepten dolayı, ailesinde düzenli diş fırçalama alışkanlığı olmayan çocuklardan, her gün dişlerini fırçalamasını beklemek hatalı bir davranış olacaktır. Çocuğunuzun sizi örnek alacağını unutmayarak mutlaka günde 2 kere çocuğunuzla dişinizi fırçalayarak, çocuğunuza bu alışkanlığı kazandırmakta ilk adımı atabilirsiniz.

Sağlıklı bir diş gelişimi için günde en az iki kere dişlerin fırçalanması, gece yatmadan önce de diş ipiyle bakımın tamamlanması önerilir. 6 ayda bir de bir dişçi tarafından rutin kontrollerinin yapılması önemlidir.

Peki çocuklarınıza diş fırçalama alışkanlığını nasıl kazandırabilirsiniz? Sizin için sıraladık;

1- Çocuğunuzla beraber dişlerinizi fırçalayın.

2- Değişik renklerde çeşitli diş fırçaları alın. Her gün farklı diş fırçalarını kullanarak bu işi eğlenceli bir hale getirmesini sağlayın.

3- Diş fırçalamanın bir kural olmadığını, onun sağlığı için zorunlu bir eylem olduğunu hissettirin.

4- Diş fırçalamama konusunda direniyorsa, birkaç gün fırçalamamasına izin verin. Sonra bir ayna yardımıyla dişinin üstündeki artıkları ona gösterin. Fırçaladıktan sonra dişlerinin nasıl temiz göründüğünü gösterin.

5- Her diş fırçalamadan sonra onu takdir edin.

6- Diş fırçalamayı asla bir ceza yöntemi olarak kullanmayın.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.