Dışkı Rengi Hastalık Belirtisi Olabilir

Belirgin bir fark olmadan çok dikkat edilmese de bebeklerde dışkı rengi onların sağlıkları açısından önemli işaretler taşımaktadır. Özellikle yeni doğan bebeklerinizin dışkılarının rengine her defasında dikkat etmeniz ve bir anormallikle karşılaştığınızda doktora detaylı bilgi verebilmeniz, belli hastalıkların erken teşhisi için en önemli faktördür.

Bebeklerin genelde ilk dışkısı siyahtır. Kokusuz olmaktadır. Emzirme devam ettikçe bu renk gittikçe açılacaktır. Eğer bebeğinizin dışkısının rengi gün geçtikçe açılmıyorsa mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Peki dışkı rengi çeşitleri ve işaretleri nelerdir?

– Sarı renkte dışkının herhangi bir tehlikesi yoktur. Özellikle anne sütünden kaynaklı olarak sıvı şeklinde dışkı olabilir.

– Anne sütünün dışında mamayla beslenen bebeklerde kahverengi dışkı görülmesi normaldir.

– İlk emzirmeden sonra yeşil dışkı görülebilir. Fakat bu durum uzun sürerse bebeğinizin kanında fazla demir olabilir ya da bu durum protein alerjisinin de belirtilerindendir.

– Bebeğinizin dışkısı çok sert, koyu renkte ve kanlıysa, bebeğinizin beslenme alışkanlıklarını değiştirmelisiniz. Hazır mamayı bir süre bırakmalısınız.

– Kanlı dışkı durumu uzun süre devam ediyorsa bebeğinizin bağırsaklarında problem olabilir.

– Bebeğinizin dışkısı beyaz renkteyse mutlaka doktora başvurmalısınız. Beyaz dışkı, safra ve karaciğer problemlerinin belirtisidir.