Doğru Beslenme Önerileri

Gün geçtikçe bilinçleniyor, sağlıklı ve düzenli beslenmeyi hayatlarımızda daha çok ön plana çıkarıyoruz. Unutulmamalıdır ki doğru ya da kötü beslenme yoktur, sadece kötü ya da doğru beslenme şekilleri vardır.

Peki doğru beslenme önerileri nelerdir? Sizin için paylaştık;

 

1- Farklı türlerde gıdalar tüketin; Sağlıklı beslenme için 40 farklı besin öğesine gereksinim vardır. Hiçbir yiyecek tek başına bunların tümünü karşılayamaz.

2- Karbonhidrat yönünden zengin besinleri temel alın; Aldığınız günlük kalorinin yarısından fazlası bu tür besinlerden gelmelidir. Lif alımınızı arttırmak için, tam buğday ekmeği, makarna ve diğer tahılları da denemelisiniz.

3- Bol bol sebze ve meyve tüketin; Birçok insan, çok zengin besin öğeleri taşımasına karşın, meyve ve sebzeleri yeterince tüketmez.

4- Kilonuzun boyunuza uygun olmasına dikkat edin; Sizin için doğru kilo: cinsiyet, boy, yaş gibi birçok faktöre bağlıdır. Fazla kilolu olmak, kalp hastalıkları ve kanser gibi farklı gibi farklı hastalıklara yakalanma riskinizi arttırır.

5- Makul porsiyonlar tüketin; Porsiyonlarınızın miktarını makul ölçülerde tuttuğunuzda, sevdiğiniz bütün yiyeceklerden vazgeçmek zorunda kalmadan yiyebilirsiniz.

6- Düzenli yiyin; Öğünleri, özellikle kahvaltıyı atlamak, bilinçsiz fazla yemek yemekle sonuçlanan kontrolsüz açlığa neden olur. Öğünler arası atıştırmak, açlığınızı bastırmanıza yardımcı olsa da ana öğünlerin yerini almamasına özen gösterin.

7- Bol bol sıvı tüketin; Bir yetişkinin günde ortalama 2,5 litre su tüketmesi şarttır.