Doğru Sanılan Yanlışlar & Yanlış Sanılan Doğrular

Her anne ve baba, dünyaya bir çocuk getirdikten sonra onların sağlıklı ve mutlu büyümesini ister. Bu yönde de çalışırlar. Ancak bilinen ve çocuklara uygulananların ne kadarı doğru?

Çocuklarınız için doğru bilinen yanlışları ve yanlış sanılan doğruları sizin için paylaştık;

1- “Bebek sık sık kucağa alınmamalıdır, alışır.” düşüncesi yanlıştır. Özellikle ilk 3 ay bebeğinizi ne kadar sık kucağınıza alır, kokunuzu koklamasını sağlarsanız kendini daha bir güvende hissedecektir.

2- “Rekabet çocukları motive eder.” düşüncesi kısmen yanlıştır. Çocuğun motive olmasında dışarıdan verilen uyarıdan çok içsel uyarıyı alıp uygulaması esastır. Rekabet bazen özgüveni tamamen düşüredebilir.

3- “Çocuğu ayakta sallarsan beyni sarsılır.” düşüncesi kısmen yanlıştır. Çocuğun yavaş ve sakin ritimle sallanmasının tehlikeli bir yanı yoktur. Ancak çok uzun sürekli ve sarsıcı sallamalar problem yaratabilir.

4- “Kalemde sol elini kullanmaya meyilli çocuğu sağ ele zorlamalı.” düşüncesi yanlıştır. Sol eli kullanmaya meyilli çocuğun zorla sağ elini kullanmaya yönlendirilmesi ilerideki kişilik yapısını olumsuz etkileyebilir.

5- “Bebeği bol bol güneşe çıkar ki kemikleri güçlensin.” makul seviyede ise doğrudur. Özellikle öğle saatlerinde güneş koruyucu krem ve gerekli önlemlerin alındığı, uzun süreli olmayan güneş banyoları çocuğunuza iyi gelecektir.

6- “Çocuk yemek istemese de zorlamalısın ki alışsın.” düşüncesi yanlıştır. Yapılan araştırmalar göstermektedir ki zorla yemek yedirilen çocuklarda davranış sorunları daha da fazla artmaktadır.

7- “Çocuklara asla kızılmaz yüksek sesle konuşulmaz.” düşüncesi kısmen yanlıştır. Çocukların yaptığı hataları net ve kesin bir ses tonu ifadesiyle belirtmek çocuğun farkındalığını arttıracaktır. Ancak burada esas olan çocuğun kişiliğine ve duygusal yapısına hakaret edecek, zarar verecek şekilde değil de hatalı davranışı göstermek için amaçlı net, basit ifadeler kullanılmalıdır.