Doğum Sonrası İçin Önemli Bilgiler

Yeni anne olan çoğu kadının doğumdan sonra eski formlarına dönmek ve vücutlarındaki deformasyonları gidermek öncelikli amaçları haline gelir.

Lohusalık da denen bu evre, doğumdan sonra başlayan ve ortalama 40 gün civarı süren bir dönemdir. Doğum sonrası göbek hizasında olan rahim yaklaşık 4 ile 6 hafta arasında normal boyutuna döner. Leğen kemiğini oluşturan dokular yaklaşık 6 – 7 kiloya varan yükü taşımaya bağlı olarak zayıflayabilir. Hamilelik boyunca bu bölge doğumda hassasiyet kazanır. Çeşitli doğum sonrası egzersizleriyle, leğen kemiğinin kasları kuvvetlendirilmelidir. Ayrıca bu egzersizlerle, ağrıyı ve oluşan ödemi azaltarak kan dolaşımı artırılıp, kas zayıflığı önlenebilir.

Doğum sonrası sırt ve bel bölgesinde meydana gelebilecek ağrılar için yeterince dinlenmeli ve gerekirse doktor kontrolünde ağrı kesicilerle ağrı oluşması engellenebilir. Fakat süt kalitesini ve verimini azaltacak ilaçlardan kesinlikle kaçınılmalıdır.

Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar genellikle yanlış emzirme sonucu oluşmaktadır. Bir uzman tarafından, anneye doğru şekillerde emzirme öğretilmeli, hatalı duruş pozisyonlarına dikkat edilmedilir. Bebek kucağa alınırken aşırı öne eğilmemek gerekir.Emzirme yapılırken bel ve sırt bölgesi desteklenmelidir.