Doğumdan Sonra Vücutta Oluşan Değişimler

Doğumdan sonraki değişimler nelerdir ve neyi ne zaman yapmaya başlayabilirsiniz? Sizin için cevapladık;

1- Doğumdan sonraki loşi denen, ilk başta kırmızı ve gün geçtikçe rengi açılan akıntılar genel olarak 4 ila 8 hafta arasında devam edebilir.

2- Doğumdan sonraki ilk hafta içerisinde yaklaşık 6 kilo verilir. Geçirdiğiniz hamilelik dönemi ve doğumdan sonraki beslenme ve spor alışkanlıklarınıza bağlı olarak, normal bir forma dönmeniz değişkenlikler gösterebilir.

3- Bebeğinizi emziriyorsanız, doğum sonrası hızlı kilo vermek için diyet yapmaktan uzak durun. Sütünüzün kalitesi ve verimliliği, beslenme alışkanlıklarınızla doğru orantılıdır.

4- Rahim, yaklaşık doğumdan bir hafta sonra normal boyutuna döner.

5- Sporunuza doğumdan sonraki ilk üç günlük süreçten sonra devam edebilirsiniz. Fakat doktorunuza danışmakta her zaman fayda var.

6- Rahminiz eski boyutuna ulaşmadan, banyo süreleriniz enfeksiyon kapmamak açısından kısa olmalıdır.

7- Yine enfeksiyon kapmamak açısından, cinsel ilişki için rahmin eski boyutuna dönmesini beklemenizde fayda var.

8- Emzirme döneminiz boyunca adet görmeyebilirsiniz. Fakat bu korunmanıza gerek yoktur anlamına gelmez. İkinci bir çocuk istemiyorsanız, uzun süre adet görmeseniz bile korunmaya özen gösterin.

9- Alkol ve sigaradan emzirme döneminiz boyunca uzak durun.

10- Doğumdan sonraki özellikle ilk günlerde ağır kaldırmayın.

11- Bebeğiniz sizi kokunuzdan tanıyacağı için, parfüm kullanmamanız uzmanlarca önerilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.