Doğum Sonra Yaşanabilen Cinsel Sorunlar

Doğum sonrasında kadınlarda oluşan fiziksel ve psikolojik değişimler, doğumdan sonraki cinsel süreci olumsuz etkileyerek cinsel sorunlar meydana getirebiliyor.

Peki kadınların doğumdan sonra yaşayabileceği cinsel sorunlar ve nedenleri nelerdir? Sizin için hazırladık;

1- İsteksizlik; Doğumdan sonra bebekten dolayı uykusuzluk çekmek, emzirme, yeni bir insanın sorumluluğunu alacak olmanın stresi gibi durumlar, kadınlarda cinsel isteksizlik yaratabiliyor.

2- Prolaktin Hormonu; Doğumdan sonra annenin bebeği emzirmesinde yardımcı rol olan prolaktin hormonu, cinsel isteksizlik yaratabiliyor. Bu sebepten emzirme süresince, anneler cinsel ilişkide bulunmak istemeyebiliyorlar.

3- Vajinismus; Vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar kasılması rahatsızlığı vajinismus olarak adlandırılıyor. Doğumdan sonra sıkça görülen bir durumdur. Psikolojik tedavi yöntemleri ile tedavisi mümkün.

4- Disparoni; Kadının cinsel ilişki sırasında sürekli ve şiddetli bir ağrı çekmesi olarak adlandırılabilir. Bu sorundan dolayı, kadınlarda cinsel ilişkiye girme korkusu yaşanabiliyor. Doğum sonrasında, vajina ve rahmin tam düzelmeden cinsel ilişkiye girilmesi sebebiyle ortaya çıkan bir sorundur. Vajinanın tam ıslanamaması sonucunda, kuruluktan dolayı ağrılı bir cinsel ilişki yaşanabiliyor.

5- Estetik kaygılar; Doğumdan sonra kendini eskisi kadar beğenmeyen, vücudundaki deformasyonlarla ilgili sürekli bir çözüm arayışında olan kadınlarda, cinsel isteksizlik görülmesi normaldir. Bu gibi durumlarda, öncelikle eşin ve ailenin destek çıkması ve gerektiği durumlarda bir psikologtan yardım alınması, aile içi mutluluk için önemlidir.