Doğurganlık ve Doğurganlığı Azaltabilen Etkenler

Evli birçok çiftin hayali bir çocuk sahibi olmaktır. Genetik ya da fiziksel herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan çiftler için çocuk sahibi olmak çoğu zaman mümkündür. Fakat bazı nedenlerden dolayı kadınlarda doğurganlık azalabilmektedir.

Peki kadınlarda doğurganlık ve doğurganlığı azaltabilen etkenler nelerdir? Sizin için araştırdık;

1- Yumurta sayısı; Kadınlarda yumurta sayısı, doğurganlık süresini belirleyen başlıca etkendir. Bir kadının üretkenlik açısından zirveye çıktığı yaş 20 ile 25 yaş arasıdır. Yaşla birlikte yumurta sayısı azalırken, yumurtaların kalitesi de düşebiliyor.

2- Sigara ve alkol kullanımı, doğurganlığı doğrudan etkilemekte.

3- Bir kanser türünden dolayı kemoterapi tedavisi görmek, kadınlarda yumurta hücrelerinin ölümünü hızlandırabiliyor.

4- Düzenli adet görüyorsanız, doğurganlık bakımından da verimlisiniz demek olabilir. Düzensiz adetler, düzenli olarak yumurtlanmadığına işaret eder.

5- Endometriozis; Rahmin dışında yapışılıklara sebebiyet veren ve adetin aşırı sancılı olmasına neden olan bir hastalıktır. Doğurganlığın azalmasına neden olabilir.

6- Pelvik enfeksiyonu, cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Kadınlardaki fallop tüplerinin tıkanmasına sebep olabilir. Doğurganlığa doğrudan etki eder.

7- Stres, yumurtlama dönemine doğrudan etki ettiği için, kadınlarda verimliliği azaltabilir. Çocuk yapma denemelerini stressiz bir dönemde seçmeniz önerilir.

8- Bilinçsizce yapılan diyetler doğurganlığınızı azaltabilir.

9- D vitamini eksikliği de bir diğer doğurganlık azaltan etkendir.

10- Çocuk yapma denemelerinizin başarıyla sonuçlanmasını istiyorsanız, ne aşırı zayıf olun ne de aşırı kilolu olun.