Enfeksiyonlar ve Korunmanın Yolları

Soğuk havaların artmasıyla beraber enfeksiyonlar ve buna bağlı olarak hastalık sezonu da açılıyor.

Çocuğunuzu enfeksiyonlar ve virüslerden korumak, bağışıklığını artırmak için dikkat etmeniz gerekenleri sizin için sıraladık;

Çocuğunuzu sokaktan veya kalabalık ortamlardan kaçırmayın. Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında önemli bir bağ vardır. Çocuklar ne kadar çok dışarda oynayıp mikroba maruz kalırlarsa bağışıklık sistemleri o kadar gelişir.

Rutin aşılarını ihmal etmeyin. Aşılar, içerdikleri mikroorganizmalarla bağışıklık sistemini uyararak hücresel ve/veya sıvısal bağışıklık yanıtı oluşturur.

Bağışıklık sisteminde çevre faktörü oldukça etkilidir. Zaman içinde düzensiz beslenme, toksinler, uykusuzluk gibi etkenler bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur.

Beslenme alışkanlığını kontrol altında tutun. Beslenme şekli bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağışıklık sisteminin hücrelerinin etkinliği için de A, C, E, B12 vitaminleri, folik asit, demir, çinko ve selenyum önemlidir. Bunların yanında Omega 3 yönünden zengin olan balık, haftada 1-2 kez, bol taze meyve ve taze sebze düzenli olarak sofralarda yer almalıdır.

Uyku düzeni oluşturun. Çocukların sağlıklı gelişimleri için kesintisiz gece uykusu en az beslenme kadar önemlidir.