Ev Kazaları ve Önlemenin Yolları

Çocuklar, evde onlar için tehlikeli olabilecek bazı alanları merak edebilir ve bu ev kazaları olumsuzluklarına yol açabilir. Bu sebepten çocukların evde geçirdiği sürelerde sürekli dikkatli olmakta fayda vardır. Uzmanlar, çocukların kendi başlarına hareket edebilir hale geldikleri zamanlar, uzun zamandır incelemek ve anlamak istedikleri şeylere yönelmekten çekinmeyeceğini söylemektedir.

Peki evdeki bazı yerler çocuklara neden çekici gelir ve onları güvende tutmak için neler yapılabilir? Sizin için paylaştık;

1- Buzdolapları, her açıldığında ışığı yanan ve soğuk hava üfleyen makinalardır. Bu sebepten de çocuklar için ilgi çekici olabilir. İki yaşına gelmiş çocuklar artık dolapları kendi başlarına açabilir ve boğulmalarına neden olacak ya da kırabilecekleri yemek ve kaplara ulaşabilirler. Bunu önlemek için çocuklarınızın dolabın içine girmesine ve yukarı raflardaki ağır şeyleri almasına izin vermeyin. Çocuklara uygun olmayan yiyecekleri, göremeyecekleri alanlarda saklayın.

2- Tuvaletler çocuklara kirli görünmeyebilir ve içindeki su, çocuklar için ilgi çekici olabilir. Olumsuz bir durumla karşılaşmamak için, çocuğunuz bilinçlenene kadar tuvalete yalnız gitmesine izin vermeyin.

3- Mutfak dolaplarında bulunan ve kimyasal maddeler içeren temizlik ürünlerini çocuklarınızın ulaşamayacakları yerlerde saklayın.

4- Çöp kutusunda keskin objeler ve boğulma tehlikesi yaratabilecek şeyler olabileceğinden, çöp kutunuzu çocuğunuzun açamayacağı bir dolapta saklamalı veya kilitli kapağı olan bir tane satın almalısınız.

5-
Prizler, çocukların evde ulaşılabilecek en kolay ve onlara en çok zarar verebilecek şeylerdir. Herhangi bir kazayı önlemek için, prizlerin üstüne kapaklar takmalısınız ve çocuklarınızı dokunmamaları konusunda uyarmalısınız.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.