Evhamlı Anne Sendromu ve Etkileri

Kaygı, bazı durumlarda tüm annelerde oluşabiliyor. Fakat bu durumun artık evham derecesinde büyük olması ve sık sık tekrarlanması, çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimlerine zarar verebiliyor. Çocukları sürekli kontrol etmek istekleri, sürekli bir kötülük, olumsuzluk olacakmış hissi, çocuk her öksürdüğünde verem olmuş gibi telaşlanma gibi durumlar, Evhamlı Anne Sendromu probleminin kendini belli eden en temel belirtileridir.

Çocuklar ailelerini taklit eder. Çocuğun içinde olduğu her durumda annenin, onun başına bir olumsuzluk gelecekmiş gibi davranması, çocuğu özgüvensiz, çekimser ve utangaç yapar.

Evhamlı Anne Sendromu bulunan annelerin, çocukların şimdiki ve ilerki yaşlarında hayatlarını etkileyebilecek birçok hatalı davranışları vardır.

Bunların başında çocuğun yalnız başına uyuyamama rahatsızlığı ya da uzun süre altını ıslatma rahatsızlığı vardır. Eğer evhamlı bir anne, çocuğu her hastalığa yakalandığında, korktuğunda ya da uyuyamadığında birlikte yatmasına izin verirse, bu çocukta yukarıdaki olumsuzluklar oluşabilir.

Bu rahatsızlıktan kurtulabilmenin en temel yolu, herhangi bir olmusuzluk akla düştüğünde, mantıklı düşünebilip, kendini rahatlatmaya çalışmaktır. Örneğin; çocuğunuz dışarda oyun oynarken düşüp bir yerini kıracağı düşüncesi aklınıza geliyorsa: “Ona sokakta oynarken dikkat etmesi gereken şeyleri öğrettim, kendini koruyabilir.”, “Sokakta oynaması onun gelişimi için önemli.”, “Sakin olmalıyım.” gibi düşüncelerle kendinizi yatıştırabilir, aynı zamanda da çocuğunuzun sokakta mutlu olarak oynadığı bir görüntüyü aklınıza getirebilirsiniz.