Evrensel Bir Çocuk Yetiştirmek İçin 5 Küçük Tavsiye

Günümüz çocukları, bilgiye çok kolay ulaşılabilen bir dünyada yetişmektedir. Bu yüzden onları sadece içinde yaşadığı ülke ve onun kültürüyle sınırlı tutmak, ilerki dönemlerde onları yetersiz kılacaktır.

Peki evrensel bir çocuk yetiştirmek için neler yapabiliriz? İşte size 5 küçük tavsiye;

1- Çocuklarınızın odasına, çoğu zaman görebileceği bir yere dünya haritası asın. Büyük ülkeleri ve başkentleri renkli kalemlerle etiketleyin.

2- Gitmek istediğiniz ülkeler, yemeklerini sevdiğiniz ülkeler gibi sohbet konuları yaratın ve çocuğunuzla paylaşın. Onda merak duygusu uyandırın.

3- Farklı dillerde de müzik dinlemesini ve film seyretmesini sağlayın.

4- Hediyelerinizi, farklı farklı ülkelerin kültürel ürünlerinden seçin.

5- İmkanınız varsa küçük yaşlarda ikinci veya üçüncü bir dil öğrenmesini sağlayın.

Unutulmamalıdır ki; evrensel bir kişi olmanın yolu, önce kendi dilini, tarihini, kültürünü bilmekten ve benimsemekten geçer. Çocuklarınıza ilk öğretmeniz gereken bilgi bu olmalıdır.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.