Fast – Food’ların Çocuklara Zararları

Fast – Food yeme alışkanlığı artık neredeyse Türkiye’nin her yerini sarmış durumda. Son dönemlerde zararlarının anlatıldığı mecralar artsa da, cezbedici görünüşleri ve lezzetleri dolasıyla, Fast – Food’lar maalesef çocukların vazgeçilmez yemeklerinden biri haline geldi. Çocuklarınızı Fast-Food’dan uzak tutmanın yolu, onlara küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı edindirmenizden geçiyor. Unutulmamalıdır ki; çocuklar ailelerini taklit eder ve gelişim çağlarında onlardan ne görüyorsa onu isterler ve yaparlar.

Peki Fast – Food’ların özellikle çocuklar üzerindeki zararlı etkileri nelerdir? Sizin için sıraladık;

Doymuş yağ asitleri başta kalp hastalıkları olmak üzere, kanser, şeker, obezite gibi birçok hastalığın başlıca nedenlerindendir. Fast – Food’larda bolca bulunan bu doymuş yağ asitleri, çocukların küçük yaşta bu hastalıklara yakalanmasına sebep olabilir.

Vitamin ve mineral bakımından çok yetersizlerdir. Bu sebepten bağışıklık sistemine zararlıdır.

Obezitenin en büyük nedenlerinden biridir.

Uzun süre değişmeden, tekrar tekrar kaynayan yağlarda pişen bu yiyeceklerde kimyasal bozulmalar meydana gelir. Kanser yapma riski yüksektir.

İçerlerinde yüksek miktarda tuz vardır. Yüksek tuz miktarı birtakım tansiyon hastalıklarına yol açabilir.

Fast – Food’larla beraber içilen kola gibi asitli içecekler, mide rahatsızlıklarına ve içerdikleri yüksek oranda şeker yüzünden, şeker hastalığına sebep olabilir.