Gripten Korunmanın Yolları

Gripten korunmanın yolları çok da zor olmasa da kış aylarıyla birlikte, grip olan çocuk sayısında büyük artışlar olmaktadır. Gribin en sık görüldüğü yaş grubunun bebek ve çocuklar olmasının nedeni, genellikle çocukların bu tip hastalıklara sebep olan mikroorganizmalar ile ilk defa karşılaşmalarından kaynaklanır. Akciğerlerin ve kulakların etkilenme tehlikesi yüksek olduğundan dolayı, bebeklerde ve çocuklarda görülen soğuk algınlığı ve grip mutlaka ciddiye alınmalıdır. Gribin en temel tedavi yöntemi istirahat etmektir. Doktor tavsiyesi alınmadan ilaç, özellikle de gribe karşı asla antibiyotik kullanılmamalıdır. Eğer grip olan çocuklarda, üç günden fazla ateş devam ediyorsa, solunumda zorlanma varsa, grip belirtileri düzeldikten sonra tekrar ateş ve öksürük başlamışsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır.

Peki çocuklarınızı gripten korumanın yolları nelerdir? Sizin için sıraladık;

Çocuklarınızın ellerini sık sık yıkadığından emin olun. Özellikle hasta olan kişi ile temas ettiklerinde, ellerini yıkamalarını öğütleyin.

Arkadaşlarıyla bardak ya da pet şişedeki içeceklerini paylaşmaması gerektiğini söyleyin.

Ellerini yıkamadan asla gözüne, burnuna ve ağzına dokunmaması gerektiğini öğütleyin.

Evinizde kağıt havlular kullanın.

Oyuncakları temiz tutun. Oyuncaklar mikropları barındırabilirler. Bu yüzden düzenli olarak sıcak, sabunlu suyla yıkanmalıdırlar.

Çocuklarınızdan uzağa ve mendile hapşırılması önemlidir. Ağzınızı elleriniz ile kapadıysanız, sonrasında mutlaka elinizi yıkayınız. Bu modeli çocuklarınızın da örnek almalarını sağlamanız önemlidir.

Bulunduğunuz ortamı havalandırın. Mikroplar durağan havada asılı kaldığından dolayı, ortamın havalandırılması önemlidir.

Unutulmamalıdır ki; gripten korunmanın ve gribi atlatmanın en önemli yolu, çocuklarınızın bağışıklık sistemini güçlendirmektir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.