Güneş Çarpması ve Tedavi Yolları

Yaz mevsiminin gelmesi ve aşırı sıcak havaların etkisini göstermesiyle birlikte güneş çarpması riski de bir hayli artmış bulunmakta. Özellikle çocuklar bu konuda risk altındadır. Güneş çarpması, boyun, ense ve başın uzun süre ve yoğun güneş ışığı etkisine maruz kalması durumunda oluşan ve şiddetli sıcağın yol açtığı bir nevi doku hasarıdır. Yetişkin bir insanın sıcak havalara dayanıklılığı yüksek olacaktır ve güneş çarpması durumu 40 derece ve üstü sıcaklıklarda etkini gösterir fakat çocuklar, özellikle öğlen güneşine maruz kaldıklarında daha az sıcaklıklarda bile etkilenebilirler.

Güneş çarpmasının en temel belirtisi sıcak ve kuru tendir. Nabız hızla yükselir. Bulantı, baş ağrısı ve baş dönmesi de bilinen belirtilerindendir. Kaslarda kramp ve kasılmalar olabilir. Aşırı terleme sonucu vücutta bolca sıvı kaybı olur. Bu sebepten dikkat edilemesi gereken noktalardan biri de mutlaka kaybolan sıvının geri alınmasıdır.

Peki güneş çarpmasının tedavisi nasıl olmalıdır?

1- Başlıca tedavisi vücut ısısını düşürmektir. Vücut ısısını düşürmek için çocuğa soğuk su ile banyo yaptırılabilir veya vücudu soğuk havlulara sarılabilir. Aynı amaçla buz torbaları da kullanılabilir. Buz gibi soğuk şeyleri tene direkt olarak değil mutlaka bir tülbent, havlu gibi eşyalara sarıp uygulamak mühimdir.

2- Katı yiyeceklerden bir süre uzak durulmalıdır.

3- Sıvı ve mineral kaybını dengelemek için 1 lt suya 1 tatlı kaşığı sofra tuzu karıştırılıp içirtilebilir.

4- Çocuk kendini iyi hissedene kadar istirahat edebilmesine olanak sağlanmalıdır.

5- Çocukta bilinç kaybı veya başka bir olağandışı durumda hemen doktora başvurulmalıdır. Ne yazık ki güneş çarpması vakalarında, hastaların %20’ye yakın bir kısmı, bilinçsiz tedavi veya doktora gitmemekten hayatını kaybetmektedir. Güneş çarpmasının ciddi bir rahatsızlık olduğunun bilincinde olunmalıdır.

Çok sıcak ve güneşli günlerde çocuklarınızı güneş çarpmalarından korumak için; mutlaka başında bir şapkayla dışarı çıkmasına dikkat etmeniz, yaz aylarında günde 2,5 lt su içtiğine emin olmanız, güneş ışınlarının çok dik düştüğü saatlerde gölgede olmasını sağlamanız ve çocuğunuzu bu durum karşısında bilinçlendirmeniz gerekmektedir.