Hamile Kalmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile kalmak için kadının yapması gerekenler kadar, eşlerin de mutlaka dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Bunların başlıcası; sigara ve alkol kullanımıdır. Özellikle sigara kullanımının spermi öldürücü ve kalitesini düşürücü etkisi vardır. Eşlerini psikolojik olarak rahatlatmak ve destek olmak da erkeklerin dikkat etmesi gereken bir başka durumdur. Unutulmamalıdır ki; çocuk sahibi olma kararını vermek kadar, o çocuğun sorumluluğunu alma psikolojisine hazırlanmak da önemlidir.

Peki kadınların daha kolay hamile kalmak için dikkat etmesi gerekenler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- En temel faktör yaştır. 20 – 30 yaş arası bir kadının doğurganlığının en yüksek ve yumurta kalitesinin en yüksek olduğu dönemlerdir. 35 yaştan sonra bu oranlar gittikçe düşmekte ve menapoz dönemi yaklaştıkça hamile kalmak zorlaşmaktadır.

2- Hamile kalmak için verimliliğin en yüksek olduğu dönem, kadının yumurtlama gününe en yakın 3 günlük dönemdir. Aynı zamanda adet başlamasından sonraki 10-14 günlük dönem de hamilelik şansının en yüksek olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde bol bol cinsel ilişki yaşanılması önerilir.

3- Genel sağlık durumu da hamile kalabilmeyi etkiler. Çeşitli kadın hastalıkları hamile kalma olasılığını çokca düşürmektedir.

4- Yaşam şekli ve beslenme, hamile kalabilmeyi en çok etkileyen faktörlerdendir. Çocuk sahibi olmaya karar vermiş bir anne adayı, mutlaka önce yaşam şeklini düzene sokmalı, uyku düzenine dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmeye başlamalıdır. Kullanıyorsa sigara ve alkolü bırakmalıdır.

5- Düzensiz adet görmek verimlilik dönemlerini hesaplamaya olanak vermeyebilir. Mutlaka bir kadın doktoruyla görüşülmeli ve ona göre bir strateji izlenmelidir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.