Hamileliğin İlk 11 Belirtisi

Evde hamilelik testi ile fark edilemese bile hamileliğiniz başladıktan hemen sonra hormon salımı çabucak başlar ve belli belirsiz değişimlere sebep olabilir. Göğüs kabarması ve şişkinlik gibi çoğu durum, regl döneminizden hemen önce de gerçekleşebilir.

Peki hamileliğin en yaygın ilk 11 belirtisi nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Kramplar; Adet kanamalarınız gerçekleşmiş ya da gerçekleşiyormuş gibi kramplar hissedebilirsiniz ama bu hamilelik belirtileri aslında implantasyon (döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi) yüzündendir. Rahminiz, gelecek 9 ay boyunca gerçekleşecek devasa büyümeye hazırlık yapmak için esnemeye çalışır.

2- Akıntılar; Çoğu kadın, döngüsünün hafif kanamalı olduğunu sanar ama bunların neredeyse %25’i, implantasyon esnasındaki lekelerdir. Eğer döngünüzün erken olduğunu veya normalden farklı olduğunu düşünüyorsanız, hamile olabilirsiniz.

3- Halsizlik; Yorgunsanız ve iş yerindeyken tek düşündüğünüz birazcık şekerleme yapmaksa ya da günlük aktivitelerinizi yapmak tüm gün spor yapmış gibi yoruyorsa, vücudunuz hamileliğin en erken belirtilerinden birini gösteriyor olabilir. Hamileliğin ilk dönemlerinden itibaren, bebeğiniz sizin kalorilerinizi kullanmaya başlar ve bu da enerjinizin çabucak tükenmesine sebep olur.

4- Göğüs uçlarının koyulaşması; Hamilelik hormonları, melanositi ve göğüsteki renkten sorumlu hücreleri de etkiler. Esmer tenli kadınlarda hamileliğin 10. haftasına kadar gerçekleşmeyebilir.

5- Bulantı; Bazı kadınlarda hamileliğin ilk belirtilerinden biri olarak hafif hareketlerde bile bulantı olabilir. Genellikle sabah ilk uyanıldığında başlar. Sabah bulantıları olarak da adlandırılabilir.

6- Şişkinlik; Hamilelikte progesteron seviyesindeki artış sindirim sisteminizi yavaşlatır ve midenizi her zamankinden şişkin hissettirebilir.

7- Çok sık tuvalete çıkmak; Daha sık tuvalete çıkmak, böbreklerinizin hamileliğin ilk dönemlerinde çok hızlı çalışmasının sonucudur. Böbrekleriniz hamilelik boyunca sıvıyı dışarı atmak konusunda çok daha verimli olmak zorundadır.

8- Aşerme; Yorgun vücudunuz hamilelik sırasında daha fazla karbonhidrat ihtiyacı duyar.. Çünkü karbonhidratlar kolayca sindirilir, böylece enerji seviyenizi yüksek tutar.

9- Baş ağrıları; Hamileliğin ilk haftalarında yükselen kan seviyesi; düzenli ama hafif, tansiyon sebepli baş ağrılarına sebep olabilir. Bu hamilelik belirtisi, vücudunuzun yükselen hormon seviyelerine ayak uydurmasını sağlar.

10- Kabızlık; Sindirim sisteminin hamilelik dönemi boyunca yavaşlamasından kaynaklanır.

11- Değişken ruh halleri; hCG hormonlarınızın seviyesi yükseldikçe kendinizi çok tükenmiş hissedebilir ve bu da sizi huysuzlaştırabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.