Hamileliğin Neden Olabileceği Değişimler

Hamilelik sürecinde ve sonrasında, vücudun büyük bir kısmının deforme olacağı görüşü yanlıştır. Hormonal ve fiziksel değişikliklerden dolayı tabii ki de deforme olan bölgeler olabilir fakat, sağlıklı bir hamilelik süreciyle, bu deformasyonları en aza indirip, eski formunuza daha çabuk dönebilirsiniz. Bunun içinse, sağlıklı beslenmeye, spor yapmaya, D vitaminini yeteri kadar almaya ve doktor kontrollerini aksatmamaya dikkat etmeniz önemlidir.

Peki hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarındaki değişimler nelerdir? Sizin için sıraladık;

1- Hamileyken vücuttaki kan hacmi yaklaşık %40 kadar artabilir ve bu çok parlak bir cilde sahip olmanıza neden olur.

2- Östrojen fazlalığı yüz ve vücutta sivilce yapabilir.

3- Bazı hormonal değişimlerden dolayı, anne adaylarının basen bölgeleri genişleyebilir. Fakat düzenli spor ve egzersizle, doğumdan sonra bu süreç kısa sürer.

4- Doğumdan sonraki vajinal genişlemeler lohusalık dönemiyle beraber yaklaşık 3 aya kadar normale döner.

5- Hamilelik döneminde göğüslerde gelişen süt bezlerinin adedinin artmasından dolayı, doğumdan sonra ve emzirme dönemiyle beraber göğüsler 4cm’e kadar genişleyebilir.

6- Hamilelik döneminde vücutta su tutum oranı arttığından dolayı ayaklarda şişkinlikler artabilir. Bu durum doğumdan birkaç hafta sonra bitebilir.

Unutulmamalıdır ki; Hamileliğin, bazı zararları olsa da, sonucunda dünyanın en değerli varlığına sahip olmanızı sağlamaktan başka, sonsuz yararları da vardır. ”Hamileliğin Kadınlara 8 Yararı” yazımızı okudunuz mu?

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.