Hamilelik Döneminde Cinsel İlişki

Hamilelik döneminde hormonlarda meydana gelen değişimlerden dolayı, anne adaylarının cinsel isteklerinde dönem dönem azalışlar, dönem dönem artışlar olabilir. Cinsel istek artışına rağmen, bebeğe bir zarar vereceği ya da erken doğuma sebebiyet vereceği düşünülerek, hamilelik döneminde cinsellikten uzaklaşmak yanlıştır. Cinsel ilişki bebeğe zarar vermez. Erkek cinsel organının, bebeğin olduğu yerle fiziksel bir temasının olabilmesi mümkün değildir. Yapılan araştırmalara göre, hamilelik dönemindeki kadınlar, cinsel ilişkilerinde daha fazla ve kaliteli orgazm oluyorlar. Hamileliğin ilk 3 ayında, halsizlik, bulantı, kusma gibi durumlar cinsel isteği azaltabilse de ilk 3 aydan sonra, cinsel istekte artış olabilir. Fakat 7. aydan sonra hareket kısıtlılığı ve bebeğin anne karnındaki hareketliliği cinsel istekte tekrar azalış yaratabilir.

Peki cinsel ilişki sırasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Sizin için sıraladık;

Doktorunuz yasaklamışsa cinsel ilişkiye girmeyin,

İlişki sırasında kan gelmişse, mutlaka doktorunuzu bilgilendirin,

Karın ve rahme baskı yapmayacak pozisyonları tercih edin,

Kayganlaştırıcı gibi kimyasal hiçbir ürün kullanmayın,

Meme uçlarının fazla uyarılması, vücuttaki bazı hormonları harekete geçirip, düşük bir risk de olsa erken doğuma sebebiyet verebilir. Meme ucu sertliğine dikkat edin,

Bebek, dışardan gelicek her türlü maddeye karşı korumalı olsa da, bazı durumlarda rahim ağzı uyarılıp, kasılmaya neden olabilir. Bu yüzden esanssız kondom tercih edin.

Hamilelikte cinsel ilişki sırasında bebeğe bir zarar vermemek için en önemli etken pozisyondur. Hangi pozisyonlar daha uygundur? Sizin için paylaştık;

1- Eşiniz sırt üstü yatıyorken, üstte olmanız hem en sağlıklı hem de sizin için en ideal pozisyondur.

2- Kaşık pozisyonu da bir diğer risksiz pozisyondur.

3- Bir ayağınızı yatağın bir kenarından sarkıtın ve sırtüstü yatın. Eşiniz ayakta ya da dizlerinin üstünde olabilir.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.