Hamilelik Döneminde Su Çiçeğine Dikkat!

Çocukluk döneminde geçirilmemişse, yetişkinlik döneminde ciddi rahatsızlıklara sebep olabilen su çiçeği, hamilelik döneminde ise çok daha ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Su çiçeği virüsünün sebep olduğu hastalık, döküntü ve yüksek ateş ile kendini belli eder. Hastalık, su çiçeği virüsünü bulunduran bir kişiyle temas halinde ya da aynı ortamda korunmadan bulunulması durumunda bulaşabilir. Yetişkin insanların genelinde, ciddi akciğer ve böbrek rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Hamilelik döneminde ise düşükten bebeklerde anormallik durumlarına kadar boyutları ulaşabilir. Hamilelik kararı vermeden önce su çiçeği geçirip geçirmediğinizden emin olun. Geçirmemiş anne adayları mutlaka aşılarını olmalıdırlar. Fakat aşı olmuş ya da çocukken geçirmiş olsanız bile bu bir daha bu hastalığa yakalanmayacağınız anlamına gelmez. İnsanların bağışıklık sistemine göre değişkenlik gösterebilir. Bu sebepten mutlaka bağışıklık sisteminizi güçlü tutun ve su çiçeği geçirmiş insanlarla temastan kaçının. Hamilelik dönemlerindeki testleri ihmal etmeyin.

En güzel cami halısı dış avlusu olup bunun çevresi pencereli duvarlarla çevrilidir. Bu avulya 3 ü cephede olmak üzere, 8 kapıdan girilir. Şadırvan avlusu, 26 adet granit mermer ve porfir sütuna oturtulmuş, 30 kubbeyle çevrili geniş alandır. Mermer döşemeli bu geniş sahanın ortasında 6 mermer sütunlu şadırvan, sahanın azametini gösterir. Şadırvanın kemerleri, kabartma olarak Rumi geçmelerle ve köşebentleri, kabartma, lale ve karanfil motifleriyle bezelidir.