Hamilelik Sonrası Oluşabilen Komplikasyonlar

Anne olan çoğu kadının doğumdan sonra ağrıları olması yüksek ihtimalli ve normaldir.

Lohusalık denen bu evre, doğumdan sonra başlayan ve yaklaşık 40 gün süren bir dönemdir. Doğum sonrası göbek hizasında olan rahim yaklaşık 4-6 hafta arasında normal boyutuna döner. Leğen kemiğini oluşturan dokular yaklaşık 6-7 kiloya varan yükü taşımaya bağlı olarak zayıflar. Hamilelik boyunca ve doğumda, bu bölge hassasiyet kazanır. Çeşitli doğum sonrası egzersizleriyle, leğen kemiğinin kasları kuvvetlendirilebilir. Ayrıca bu egzersizlerle, ağrıyı ve oluşan ödemi azaltarak kan dolaşımı arttırılıp, kas zayıflığı önlenebilir.

Doğum sonrası sırt ve bel bölgesinde meydana gelebilecek ağrılar için öncelikle istirahat edilmelidir ve gerekirse doktor kontrolünde ağrı kesicilerle ağrı oluşması engellenebilir.

Göğüs bölgesinde oluşan ağrılar genellikle yanlış emzirme sonucu oluşmaktadır. Bir uzman tarafından, anneye doğru şekillerde emzirme öğretilmeli, hatalı duruş pozisyonlarına dikkat edilmedilir. Bebek kucağa alınırken aşırı öne eğilmemek gerekmektedir. Emzirme yapılırken bel ve sırt bölgesi desteklenmelidir.