Hamilelik Testleri

Hamileliğin;

– Adet gecikmesi,

– Bulantı,

– Kusma,

– Yorgunluk,

– Halsizlik,

– Sık idrara çıkma,

– Vajinal salgılar,

– Göğüslerde dolgunluk,

– Kasıklarda ağrı gibi çeşitli belirtileri vardır.

Bu belirtilerin oluşmasından sonra kesin hamile olunduğuna emin olmak için çeşitli hamilelik testleri yaptırmak gereklidir. Bunların en güvenlisi ve kesin sonuç alınanı doğal olarak hastanede yapılan kan testleridir. Embriyo, rahim içi tabakaya yerleştiği andan itibaren, vücutta HCG adı verilen hamilelik hormonu salgılanmaya başlar. Kan yoluyla yapılan hamilelik testlerinde amaç, bu hormonun saptanmasıdır.

Evde yapılabilen idrar yollu hamilelik testlerinde de idrarda, HCG denilen hormonun betası olan ß-HCG’nin tespit edilmesidir. Evde yapılabilen bu testlerden sağlıklı sonuçlar almak için, adetin gecikmesinden en az 1 hafta sonrasında yapılması lazımdır. Eczanelerden alınabilen bu çubuk testlerin paketlerinde uygulanışı resimli olarak anlatılmaktadır. Doğru bir şekilde uygulandığı taktirde %90 olasılıkla kesin sonuç alabilirsiniz.

Hamile olduğunuz kesinleşitiği andan itibaren sizin için yeni bir hayat başlıyor demektir. Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için, beslenmenize ve vücudunuza dikkat etmelisiniz. Kullanıyorsanız alkol ve sigaradan uzak durun. Hamilelik egzersizlerine erken başlayın ve psikolojik olarak kendinize dikkat edin.